Kesikli üretim sistemlerinde malzeme ihtiyaç planlama
Material requirements planning in discrete production systems
  1. Tez No: 135371
  2. Yazar: MUHAMMED VEFA ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
oz Bu çalışmada, Malzeme İhtiyaç Planlaması (MÎP) Sisteminin yapısı, sistematiği, fonksiyonları ve kesikli üretim yapan sistemlerde kullanımı incelenmiştir. Daha sonra sistemde gereksinimi duyulan, üretim veya satm alma siparişleri için, toplam maliyet göz önüne alınarak, en uygun parti hacmi, literatürde bulunan en etkin deterministik metodlar kullanılarak, araştırılmıştır. Ardından çalışmanın uygulama kısmında kullanılmak üzere DELPHI ortamında bir yazılım geliştirilmiştir. Hazırlanan program ürün ağacının sıfırmcı kademesinde bulunan tamamlanmış üründen, ürün ağacının son kademesinde bulunan alt montaj parçası ya da hammaddeye ulaşan zincir üzerindeki tüm parçalar için toplam maliyeti minimize edecek parti miktarlarını ve bu miktarlara hangi metod ile ulaşıldığını göstermektedir. Daha sonra yapılan bir uygulamada GOZINTO yöntemi de kullanılarak anlatılanlar elle tutulur bir yapıya kavuşturulmuştur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the structure, systematic and functions of the Material Requirements Planning (MRP) System and its use on discrete type manufacturing systems has been investigated. Later on the manufacturing or purchasing quantities required for the manufacturing process has been searched by using the most common and effective deterministic lot sizing techniques in the literature; in order to minimize the total cost function. For this study, a software has been developed in DELPHI environment. The software developed searches for the best lot sizing technique alignment for all of the components take place on the BOM chain, from the zero level finished product to last level sub-assembly component, to minimize the total cost and gives reports according to that. And a practice of GOZINTO technique was set on a manufacturing company to see everything in a tangible way. IV