Eriyik elektroyazdırma (melt electrowrıtıng) tekniği ile 3 boyutlu hücre kültürü iskelelerinin geliştirilmesi
Development of 3D cell culture scaffolds by melt electrowriting technique
- Tez No: 838424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Doku mühendisliği, hücreler ve doku iskelelerinin (scaffold) farklı teknolojiler ile bir araya getirilmesi ile hasarlı dokuların tedavisini hedefleyen bir bilim dalıdır. Doku iskelesi imalatında kullanılan eklemeli üretim teknolojilerinden 3B yazım (3D printing) teknolojisi son yıllarda daha da geliştirilerek eriyik elektroyazdırma (melt electrowriting, MEW) sistemlerinin geliştirilmesine yol açmıştır. Elektrospinning ile 3B yazım tekniklerinin bileşimi olan MEW sistemi ile özellikle, kompleks doku iskeleleri üretmek için kullanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, MEW tekniği ile policaprolacton (PCL) kullanılarak farklı parametreler ile oluşturulmuş iskelelerin biyoteknoloji ve doku mühendisliği alanlarında kullanımı araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle MEW ile farklı gözenek yapılarına sahip iskeleler oluşturulmuş, bunların mekanik analizleri yapıldıktan sonra biyouyumlulukları test edilmiştir. Ardından malzemelerin hücre kültüründe migrasyon ve ko-kültür çalışmalarında kullanılabilirlikleri test edilmiştir. Çalışma sonucunda üretilen malzemelerin biyouyumlu olduğu, geniş por çapı (düşük infill) oranlarında hücre migrasyonunu gözlemlemek amacıyla kullanılabileceği, düşük por çapı oranlarında ise hücre migrasyonuna izin vermediği ancak hücrelerin birbirine karışmadığı ko-kültür çalışmalarında kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering is a branch of science that aims to treat damaged tissues by combining cells and scaffolds with different technologies. 3D printing technology, one of the additive manufacturing technologies used in tissue scaffold manufacturing, has been further developed in recent years, leading to the development of melt electrowriting (MEW) systems. The MEW system, which is a combination of electrospinning and 3D printing techniques, is used especially to produce complex tissue scaffolds. Within the scope of this thesis study, the use of scaffolds created with different parameters using the MEW technique and polycaprolactone (PCL) material in the fields of biotechnology and tissue engineering was investigated. For this purpose, scaffolds with different pore diameters were created with MEW, and their biocompatibility was assessed after their mechanical analysis was performed. Then, the usability of the materials in migration and co-culture studies in cell culture was evaluated. As a result of the study, it was seen that the materials produced were biocompatible and could be used to observe cell migration at wide pore diameter (low infill) ratios, while low pore diameter ratios did not allow cell migration but could be used in co-culture studies where the cells did not mix with each other.