Vertebra cerrahisi uygulanan hastalarda oksijen rezerv indeksin (ORI) izlemi
  1. Tez No: 838435
  2. Yazar: GÖZDE NUR AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM DERBENT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Vertebra cerrahisi uygulanacak hastalarda, yeni bir oksijen monitörizasyon biçimi olan oksijen rezerv indeksin (ORi) operasyon boyunca pron ve supin pozisyondaki seyri ve diğer monitörizasyon yöntemleri ile ilişkisi gözlenerek bu konuda daha ayrıntılı veriler elde etmek ve ileri çalışmalara ışık tutmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Vertebra cerrahisi geçirmek üzere Ekim 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Beyin Cerrahisi servisine yatan 18-60 yaş arası ASA I-II skorundaki hastalar arasından 85 kişi gönüllülük esasına dayanılarak seçildi ve demografik verileri kaydedildi. Tüm hastaların elektrokardiyografi (EKG), kalp atım hızı (KAH), noninvaziv sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2) ile oksijen rezerv indeks (ORi) değerleri perioperatif dönemde sürekli bir şekilde monitörize edildi. Standart anestezi indüksiyonu sonrası, hastalar opere edilmek üzere pron pozisyona çevrildi. Anestezi cihazı üzerinden tepe basıncı (Ptepe), plato basıncı (Pplato), PEEP, dinamik kompliyans (Cdyn) ve ETCO2 değerleri operasyon süresi boyunca belirli aralıklarla kaydedildi. Operasyon bitiminde supin pozisyona çevrilen hastalar, operasyon salonunda ekstübe edilerek postoperatif bakım ünitesine devredildi.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to obtain more detailed data on oxygen reserve index (ORi) and to shed light on further studies by observing the course of ORi, a new form of oxygen monitoring, in prone and supine positions throughout the operation and its relationship with other monitoring methods in patients undergoing vertebra surgery. MATERIALS AND METHODS: 85 people were selected on a voluntary basis among ASA I-II patients between the ages of 18-60 who were admitted to the Ege University Neurosurgery service between October 2022 and April 2023 to undergo vertebra surgery, and their demographic information was recorded. Electrocardiography (ECG), heart rate (HR), noninvasive systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), peripheral oxygen saturation (SpO2) and oxygen reserve index (ORi) values of all patients monitored continuously during perioperative period. After standard anesthesia induction, the patients were turned into the prone position for surgery. Peak pressure (Ppeak), plateau pressure (Pplateau), PEEP, dynamic compliance (Cdyn) and ETCO2 values were recorded via the anesthesia device at regular intervals throughout the operation. At the end of the operation, the patients were turned into the supine position and extubated in the operating room and transferred to the postoperative care unit.