The Design of an anthropometric data bank
Antropometrik veri bankası tasarımı
  1. Tez No: 83844
  2. Yazar: FATMA ZUHAL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ALİ SU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Bugün birçok ülke, çeşitli eşya, araç ve gereç için antropometrik verilere dayalı tasarım standartları geliştirmiş ve geliştirmektedir. Ülkemizde ise, bu çalışmalar henüz başlangıç safhasındadır. Nitekim bu tezde, Türkiye'de oldukça geçerli bir sektör olan hazır giyim endüstrisinde giysi tasarım standartları incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Hazır giyim endüstrisindeki hızlı gelişme ile birlikte, antropometrik ölçü sistemine olan ihtiyaç da artmıştır. Pek çok giysi üreticisi ve tasarımcısının isteği standart bir ölçü sisterninin oluşturulmasıdır. Nitekim bu tezde, veri tabanı teknolojisi giysi tasarım standartlarını oluşturmak üzere bir araç olarak kullanılmıştır. Antropometrik veri bankası bu tezde, Visual Fox Pro olarak adlandırılan veri tabanı yönetim aracı kullanılarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada amaç, tasarlanacak bilgi bankasıyla antropometrik tasarıma yönelik tüm verileri tasarımcının ihtiyaç duyduğu şekilde saklayabilecek bir bilgi bankası tasarımı geliştirmektir. Tasarlanacak olan bilgi bankası, imal edilecek ürün ile ilgili her türlü tasarım ölçüsünü kullanıcı kitlesi için direk sağlayacak özellikte olacaktır. Elde edilen sonuçlar, ilgili sektörler bazında imalatla uğraşan kişilere ihtiyaç duydukları zaman ulaştırılarak direk uygulamaya aktarılacaktır. Bu şekilde Türk insanını kullanıcı kitlesi olarak kabul eden bir üretim anlayışına geçiş sağlanacaktır. Bu çalışma Türk Silahlı Kuvvetlerinde 500 askerden 25 ölçü alarak giysi tasarımına yönelik olarak gerçeldeştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, many kinds of design standards based on anthropometric data for materials, tools, and products have been developed in many countries; Just as, design standards are the most important tool for the anthropometric studies for each country. In this thesis, especially, clothing design standards in Turkey are considered and evaluated in respect to Turkish people. Along with the rapid growth in catalog shopping for clothing, there is a growing need for an anthropometric sizing system for people. Most clothing manufacturers and designers are reluctant to conform to a unified standard set of body measurements. Just as, in this thesis, database technology is used as a tool for establishing clothing design standards. Anthropometric data bank is prepared by using database management tool named as Visual Fox Pro in this thesis. This data bank has all specifications that will provide all design measurements interested in every product manufactured for user population. The outcomes obtained will be transferred to the people working in different states of production when they require. By using this method, a transfer to a production mind that assumes Turkish people as user population can be applied. At the same time, a study that provides more ergonomic products to Turkish people and brings a new design mentality is realized. This thesis is prepared by taking 25 measurements from 500 soldiers in Turkish Armed Forces according to clothing design.