Ektopik gebelik ve rüptüre ektopik gebelik tanısında bir belirteç olarak DNI'nin yeri var mı?
Does DNI have a place as a marker in the diagnosis of ectopic pregnancy and ruptured ectopic pregnancy?
- Tez No: 838459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME BEDİR FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Amacımız erken hafta normal gebelik, ektopik gebelik ve rüptüre ektopik gebelik tanısı alan hastaların DNI değerlerinin incelenerek ektopik gebelik tanısında ve ektopik gebeliğin rüptüre ilerlemesinde belirteç olup olmadığının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2020-2022 tarihleri arasında hastanemize başvuran, ek hastalığı olmayan normal gebe, ektopik gebelik tanısı alan ve rüptüre ektopik gebelik tanısı alan, serum DNI düzeyi bakılmış olan ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan (18-40 yaş arası, DNI değerini ekstra etkilemesi muhtemel ek hastalığa sahip olmayan) hastalardan oluşmuştur. Çalışmada hastaların 14. gebelik haftası öncesi döneme ait mevcut kan değerleri kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışma 30 normal gebelik, 30 ektopik gebelik ve 30 rüptüre ektopik gebelik tanısı olan üç grup hasta ile yapılmıştır. Çalışmada yer alan yaş, DNI, hCG gibi sürekli değişkenlerin normal dağılıma uymadığı belirlendi. Ektopik gebelik tanılı hastalarda normal gebelere göre DNI değeri istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulunmuştur (p=0.018) ancak ektopik gebelik ile rüptüre ektopik gebelik grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edilemedi (p=0.610). Sonuç: Rüptüre ektopik gebeliklerde rüptüre olmayan ektopik gebeliklere göre DNI anlamlı oranda yüksek görülmedi, ancak ektopik gebeliklerde normal gebeliklere göre DNI anlamlı oranda yüksek saptandı. DNI'nin erken haftalarda gebeliğin ektopik olabileceğini öngörmede, ucuz ve kolay ulaşılabilir bir belirteç olarak kullanılabileceğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim is to evaluate the DNI values of patients diagnosed with early week normal pregnancy, ectopic pregnancy and ruptured ectopic pregnancy, and to evaluate whether it is a marker for the diagnosis of ectopic pregnancy and the progression of ectopic pregnancy to rupture. Materials and Methods: The study included patients who applied to our hospital between 2020 and 2022, normal pregnant women with no comorbidities, diagnosed with ectopic pregnancy and ruptured ectopic pregnancy, serum DNI level checked and meeting the inclusion criteria (between the ages of 18-40, who do not have additional diseases that are likely to affect the DNI value). In the study, the current blood values of pregnant patients before the 14th week of pregnancy were recorded. Results: The study was conducted with three groups of patients, each containing 30 patients, diagnosed with normal pregnancy, ectopic pregnancy and ruptured ectopic pregnancy. It was determined that continuous variables such as age, DNI and hCG in the study did not comply with normal distribution. DNI values were statistically analyzed according to ultrasound findings, Methotrexate use and rupture status. DNI value was found to be statistically significantly higher in patients with ectopic pregnancy compared to pregnant women. Conclusion: We evaluated whether there is a significant difference in DNI value between ectopic and normal pregnancies and whether there is a significant increase in DNI value in ruptured ectopic pregnancies and can be used to predict rupture. DNI was not found to be significantly higher in ruptured ectopic pregnancies compared to non-ruptured ectopic pregnancies, but DNI was found to be significantly higher in ectopic pregnancies compared to normal pregnancies. We found that DNI can be used as a cheap and easily accessible marker that can predict ectopic pregnancy in early weeks.