Annelerin besleme tutum ve davranışlarının çocuğun ağırlığı, vücut kitle indeksi ve bel çevresi ölçümü üzerindeki etkisinin ebeveyn besleme tarzı anketi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mothers' feeding attitudes and behaviors on the child's weight, body mass index and waist circumference measurement by parental feeding style questionnaire
- Tez No: 838478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Ebeveynler kendi bilgi, görgü ve alışkanlıkları doğrultusunda çeşitli besleme davranışları geliştirmektedir. Bu davranışların bazılarının çocuklarda obezite gelişiminden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Çalışmamız ile annelerin çocukları üzerindeki besleme tutum ve davranışlarının, Ebeveyn Besleme Tarzı Anketi kullanılarak çocuğun antropometrik ölçümlerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran 2-9 yaş arasında normal doğum ağırlığı ve >3 persentil ağırlık ve boy ölçümlerinde sağlıklı çocuğa sahip ve çocuklarında besleme sorunu olduğunu düşünen 375 anne çalışmaya alındı. Annelere ailelerin sosyodemografik özelliklerini ve Özçetin'in Ebeveyn Besleme Tarzı Anketini içeren anket formlarını doldurmaları önerildi. Annelerin ve çocuklarının ağırlık, boy ve bel çevresi ölçümleri kaydedildi. Anket soruları kendi içinde ölçeklendirilip çocukların ağırlık, boy, vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel çevresi (BÇ) ölçümlerinin persentilleri, anne ölçümleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Katılımcı 375 annenin %45,1'i üniversite mezunu, %50,4'ü çalışıyordu. Çocukların yaş ortalaması 62,9 ±25,0 ay ve %52,3'ü kız, VKİ ortancası 75,80 persentil, BÇ ortalaması 64,6±30,9 persentildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Parents develop various feeding behaviors in line with their own knowledge, manners and habits. Some of these behaviors are thought to be responsible for the development of obesity in children. Our study aimed to investigate the effect of mothers' feeding attitudes and behaviors on their children on the child's anthropometric measurements using the Parental Feeding Style Questionnaire. Material and Methods: Three hundred seventy five mothers who applied to the Pediatric Outpatient Clinics of our hospital and had healthy children between the ages of 2-9 with normal birth weight and >3 percentile weight and height measurements and who thought that their children had feeding problems were included in the study. Mothers were advised to fill out survey forms containing the sociodemographic characteristics of the families and Özçetin's Parental Feeding Style Questionnaire. Weight, height and waist circumference measurements of mothers and their children were recorded. The survey questions were scaled within themselves and the percentiles of the children's weight, height, body mass index (BMI) and waist circumference (WC) measurements were compared with the mother's measurements. Results: Of the 375 participating mothers, 45.1% were university graduates and 50.4% were working. The average age of the children was 62.9 ± 25.0 months and 52.3% were girls, the median BMI was 75.80 percentile, and the average WC was 64.6 ± 30.9 percentile.