Kapalı açılı glokomda lensektomi ve lensektomi ile kombine gonyosineşiolizis cerrahisinin sonuçlarının değerlendirilmesi
Comparing the results of lensectomy and goniosynechiolysis surgery combined wi̇th lensectomy in closed-angle glaucoma
- Tez No: 838488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ALAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Açısı yapışıklıklara bağlı kapalı olan glokom hastalarında sadece lensektomi ya da lensektomiye ek olarak gonyosineşiolizis (GSL) cerrahisinin açıya ve glokom hastalığına etkisini araştırmak Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Glokom Biriminde kapalı açılı glokom nedeniyle takipli ve Mayıs 2021- Mart 2023 tarihleri arasında lensektomi veya lensektomi ile kombine GSL cerrahisi geçiren hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Preoperatif gonyoskopide açısında en az 180 derece (6 saat kadranı) sineşisi olan 98 hastanın 111 gözü çalışmaya dahil edildi. Olguların preoperatif ve cerrahi sonrası takiplerde klinik özellikleri ile operasyon notları dosyalardan kaydedildi. Olgular intraoperatif açı muayenesine göre gruplara ayrıldı. Lensektomi sonrası açısı 12 saat kadranı kapalı olup GSL yapılan olgular Grup 1; açısı 6-11 saat kadranı kapalı olup kısmi GSL yapılan olgular Grup 2; ve lensektomi sonrası açısı 6 saat kadranından az kapalı olup GSL yapılmayan olgular Grup 3 olarak sınıflandırıldı. Çalışmada yapılan cerrahi işlemin başarısı ve etkinliği değerlendirildi. Ayrıca, cerrahi yöntemin açıdaki yapışıklıklara olan etkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya glokom nedeniyle lensektomi cerrahisi uygulanan 98 hastanın (52 kadın, 46 erkek, ortalama yaş 60,1±11 yıl) 111 gözü dahil edildi. Olguların medyan takip süresi 12 ay (range, 6-24 ay) idi. Olguların Grup 1, 2 ve 3'e dağılımı sırasıyla %35 (39 göz), %33 (37 göz) ve %32 (35 göz) idi. Olguların yaş ortalaması, preoperatif göz içi basıncı (GİB), kullanılan ilaç sayısı, akut atak oranı ve lenste kesafet oranı gruplar arasında farklıydı (tümü için p Grup 2 > Grup 3, p Grup 2 > Grup 3, p Grup 2 > Grup 3, p0.05). Üç grupta da postoperatif tüm kontrollerde anlamlı düzeyde GİB düşüşü sağlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of lensectomy on adhesions in patients whose angle is closed due to adhesions and the effect of the procedures performed on the angle and glaucoma in patients who underwent GSL in addition to lensectomy. Material and Method: The files of patients who were followed up for closed-angle glaucoma at the Glaucoma Unit of the Beyoğlu Eye Training and Research Hospital of the University of Health Sciences and who underwent lensectomy or GSL surgery combined with lensectomy between May 2021 and March 2023 were retrospectively scanned. 111 eyes of 98 patients with synechiae of at least 180 degrees (6 clock dials) in preoperative gonioscopy were included in the study. Clinical characteristics and operation notes of the cases during preoperative and postoperative follow-up were recorded from the files. Cases are divided into groups according to intraoperative examination. Post-lensectomy cases with their face covered for 12 clock dials and GSL performed are Group 1; Cases with a closed view of the 6-11 clock dials and partial GSL performed are Group 2; and cases whose lensectomy report angle was less than 6 clock dials off and in which GSL was not performed were classified as Group 3. The efficiency and effectiveness of the surgical procedure performed in the study were evaluated. Additionally, the effect of the surgical method on exposed adhesions was investigated. Results: 111 eyes of 98 patients (52 women, 46 men, mean age 60.1±11 years) who underwent lensectomy surgery due to glaucoma were included in the study. The median follow-up period of the cases was 12 months (range, 6-24 months). The distribution of cases to Groups 1, 2 and 3 was 35% (39 eyes), 33% (37 eyes) and 32% (35 eyes), respectively. The mean age of the cases, preoperative intraocular pressure (IOP), number of medications used, acute attack rate and lens density rate were different between the groups (p Group 2 > Group 3, p Group 2 > Group 3, p Group 2 > Group 3, p0.05 for all). Significant IOP reduction was achieved in all postoperative controls in all three groups.