Atriumun medial duvarının mikrocerrahi anatomisi: Splenium liflerinin ventrikül içinde dağılımı
Microsurgical anatomy of the medial wall of the atrium: distribution of splenium fibers in the ventricle
  1. Tez No: 838491
  2. Yazar: YUSUF KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. BURUÇ ERKAN, PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Atrium içinde yer kaplayan lezyonların cerrahi tedavisi, derin yerleşimli olmaları, vasküler , nöronal ve ak madde yolları ile olan karmaşık ilişkileri nedeniyle zorluklar içerir. Atriumun medial duvarını oluşturan yapılar başta olmak üzere atriumun çatı, taban, anterior ve lateral duvar yapılarını ve bu duvarların yapısına katkıda bulunan korpus kallozumdan kaynaklanan lif yapılarını ak madde diseksiyonu yöntemiyle ortaya koyup bu bölge lezyonlarına yapılacak cerrahi yaklaşımların ve ortaya çıkaracağı sonuçların daha öngürülebilir olmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Mikro-endo-nöroşirurji ve Nöroanatomi Laboratuvarı'nda yapıldı. Cerrahi mikroskop altında formalinle fikse edilmiş 6 adet insan beyninin mikrodiseksiyonu yapıldı ve diseksiyonun her aşaması 3 boyutlu fotoğraf çekimi yöntemi ile fotoğraflandı. Bulgular: Çalışmamızda atrium bölgesinin duvar yapılarına katılan ak madde lifleri başta olmak üzere lateral ve medialden ak madde yolları lif diseksiyonu ile açığa çıkarıldı. Atrium bölgesine yapılacak olan cerrahi girişim yollarının seyri sırasında hasar görebilecek lif yapıları tanımlandı ve bunların fonksiyonları her biri özelinde tartışıldı. Atrium medial duvarının yapısına katılan splenium liflerini gösterilerek bunların yaptığı çıkıntılar gösterildi. Çalışmamızda kullanılan altı hemisferin dört tanesinde ( %66) atrium medial duvarında aksesuar çıkıntı yapısı görüldü. Sonuç: Atrium bölgesinin derin yerleşimli olması , önemli nöral ve vasküler yapıların komşuluğunda olması sebebiyle bu bölgeye cerrahi ulaşım yollarının doğru bilinmesi önem arz etmektedir. Ortaya çıkardığımız medial duvar yapısına katılan splenium lifi ve oluşturduğu aksesuar çıkıntı isimli yapı atrium lezyonlarında medial duvarda oluşturulacak harabiyetin aynı zamanda splenium liflerini de hasarlayacağı ve diğer ak madde lifleri gibi göz önünde bulundurulmasının önemli olduğunu düşünmekteyiz. Çalışmamız bu bölge cerrahilerinin daha güvenli ve öngörülebilir olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective : Surgical treatment of lesions that occupy space in the atrium poses difficulties due to their deep location and complex relationships with vascular, neuronal and white matter pathways. We aimed to reveal the structures of the atrium's roof, floor, anterior and lateral walls, especially the structures that form the medial wall of the atrium, and the fiber structures originating from the corpus callosum that contribute to the structure of these walls, by using the white matter dissection method, to make the surgical approaches to lesions in this region and their results more predictable. Materials and Methods: Our study was conducted at Istanbul University Cerrahpaşa, Micro-endo-neurosurgery and Neuroanatomy Laboratory. Microdissection of 6 formalin-fixed human brains was performed under a surgical microscope, and each stage of the dissection was photographed using 3D photography. Results: In our study, the lateral and medial white matter tracts, especially the white matter fibers that participate in the wall structures of the atrium region, were exposed by fiber dissection. Fiber structures that may be damaged during the course of surgical intervention to the atrium region were identified and their functions were discussed specifically for each of them. The splenium fibers that participate in the structure of the medial wall of the atrium were shown and their protrusions were shown. Accessory prominence structure was seen on the medial wall of the atrium in four (66%) of the six hemispheres used in our study. Conclusion: Since the atrium region is deeply located and is adjacent to important neural and vascular structures, it is important to know the surgical access routes to this region correctly. We think that the damage to the medial wall in the atrium lesions of the splenium fiber, which participates in the medial wall structure and the accessory protrusion it creates, will also damage the splenium fibers and that it is important to consider it like other white matter fibers. Our study will make surgeries in this region safer and more predictable.