Türkiye ve Letonya temel eğitim sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of Turkish and Latvian primary education systems
  1. Tez No: 838500
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma ile Türkiye ve Letonya temel eğitim sistemlerinin incelenip iki ülke temel eğitim sistemleri arasında karşılaştırma yapılması amaçlamıştır. Bu yüksek lisans tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan giriş bölümünde araştırmanın problem durumu, problem cümlesi, alt problemleri, amacı, önemi, sayıltıları, sınırlılıkları ve tanımları, ikinci bölüm olan kavramsal çerçevede karşılaştırmalı eğitim, karşılaştırmalı eğitimin tarihçesi, karşılaştırmalı eğitimin amacı, karşılaştırmalı eğitimin faydaları, üçüncü bölümde araştırmanın yöntem kısmında araştırmanın modeli, verilerin toplanması ve analizi, dördüncü bölümde Letonya ve Leton temel eğitim sistemi ile ilgili bilgiler, beşinci bölümde Türkiye ve Türk temel eğitim sistemi ile ilgili bilgiler ve son olarak da altıncı bölümde de iki ülke temel eğitim sistemlerinin karşılaştırılması ele alınmış ve buradan hareketle ulaşılan bilgilerle genel bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırma kapsamında eğitimin yanında Türkiye ve Letonya ile ilgili nüfus, kültürel, politik yapılar gibi farklı alanlar ile ilgili bilgiler de verilmiş ve bu yapıların o ülkenin temel eğitimine olan etkileri de incelenmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman inceleme yöntemi ile hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında konu ile ilgili birçok yerli ve yabancı doküman incelenmiştir. İnceleme sonucunda da dokümanlardan elde edilen bilgiler doğrultusunda iki ülke temel eğitim sistemleri karşılaştırmalı eğim sistemi disiplini dahilinde karşılaştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye ile Letonya temel eğitim sistemi arasında başta öğretmen özellikleri olmak üzere, istikrarlı ve nitelikli bir eğitim yapısı, öğrencilere sağlanan sosyal hizmetler, okulların donanımı, öğretmen başına düşen ideal öğrenci sayıları, mahalli idarelerin eğitime verdiği destek, okullardaki denetim birliği gibi konularda önemli farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the basic education systems of Turkey and Latvia and make a comparison between the basic education systems of the two countries. This master's thesis consists of six chapters. In the first part, the introduction, the problem statement of the research, problem statement, sub-problems, purpose, importance, assumptions, limitations and definitions, in the second part, comparative education in the conceptual framework, the history of comparative education, the purpose of comparative education, the benefits of comparative education, in the third part, the method part of the research. The model of the research, the collection and analysis of data, information about Latvia and the Latvian basic education system in the fourth chapter, information about Turkey and the Turkish basic education system in the fifth chapter, and finally the comparison of the basic education systems of the two countries in the sixth chapter are discussed and based on this, the obtained results are discussed. A general evaluation was made with the information. Within the scope of the research, in addition to education, information about different areas such as population, cultural and political structures regarding Turkey and Latvia was also given, and the effects of these structures on the basic education of that country were also examined. This study was prepared using the document analysis method, which is one of the qualitative research methods. Within the scope of the research, many domestic and foreign documents related to the subject were examined. As a result of the examination, in line with the information obtained from the documents, the basic education systems of the two countries were compared within the discipline of comparative education system. As a result of the study, there are significant differences between the Turkish and Latvian basic education systems in issues such as teacher characteristics, a stable and qualified education structure, social services provided to students, equipment of schools, ideal number of students per teacher, support given by local administrations to education, unity of supervision in schools. It has been observed that .