On solution for nonlinear systems
Doğrusal olmayan denklem sistemlerinin çözümleri
- Tez No: 83852
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ONARGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu tezde, n-boyutlu gerçel Rn uzayın E açık altkümesinde yeter dereceden türetilebilen gerçel değerli doğrusal olmayan f(x) fonksiyonları ile veriler* x = f(x) diferansiyel denklem sistemlerinin veya tam olarak dinamik sistemlerin çözüm kümelerinin kualitatif davranışı çalışılmıştır. x = f(x) dinamik sistemin kualitatif incelenmesi, x = f(x) doğrusal olmayan sistemin denge noktalarının kararlılığının araştırılmasını gerektirir. Bu, x = f(x) 'in çözüm eğrilerinin kualitatif incelenmesi ile başlıca otonom (autonomous) sistemler için yapılmıştır. Önce, x = f(x) doğrusal olmayan sistemin local davranışı doğrusallaştırma metodu ile araştırılmıştır. Daha sonra, x = f(x) doğrusal olmayan sistemin kararlılığı hiperbolik denge noktası için doğrusallaştırma metodu ile ve hiperbolik olmayan denge noktası için Lyapunov'un doğrudan (ikinci) metodu ile verilmiştir. Son olarak, x = f(x) doğrusal olmayan sistemlerin global davranışı fpincare- Bendixson Teoremi ile çalışılmış ve düzlem akımların tam asimtotfk davranışı belirtilmiştir. Ayrıca, otonom olmayan (nonautonomous) sistemlerin k|jalitatif davranışı araştırılmış ve bu sistemlerin kararlılığı doğrusallaştırma ve Lyapyrjov'un doğrudan (ikinci) metodu ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, we study the qualitative behaviour of the solution set of § given system of differential equations or more precisely of dynamical systems x = f(x) with real valued sufficiently smooth nonlinear functions f(x) in open subsets E of real n-space, Rn. The qualitative information of x = f(x) requires the studying of stability of the equilibrium points of the nonlinear systems x = f(x). We do this by analysing mainly autonomous systems considering qualitative behaviour of solution curves of x = f(x). First, the local behaviour of the nonlinear system x = f(x) is investigated by the Method of Linearization. Then, the stability of the nonlinear system x = f(x) is given for hyperbolic equilibrium points by Linearization Method and for nonhyperbolic equilibrium points by Lyapunov's Direct (Second) Method. Finally, the global behaviour of the nonlinear systems x = f(x) is studied by Poincarg-Bendixson Theorem, and a complete determination of the asymptotic behaviour of flows on the plane is obtained. Also, the qualitative behaviour of nonautonomous systems are investigated, and stability of these systems are given by Linerazition and Lyapunov's Direct (Second) Method.