Cinsiyet eşitsizliğinin ekonomik büyüme üzerine etkisi: OECD örneği
The effect of gender inequality on economic growth: Case study of OECD countries
- Tez No: 838557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TÜRKEKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Cinsiyet eşitsizliğinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi son yıllarda yoğun olarak tartışılan bir konudur. Bazı çalışmalar iki değişken arasında negatif bir korelasyon olduğunu ortaya koyarken, diğer araştırmalar pozitif bir korelasyona işaret etmektedir. Bu çalışmanın amacı, cinsiyet eşitsizliğinin OECD ülkelerinin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada, özellikle eğitim, işgücü piyasası ve kurumsal temsil alanlarındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine ilişkin ampirik bulgular sunulmuştur. Bu çalışmada Dünya Bankası Kalkınma Göstergeleri veri tabanından 1990-2021 dönemi için elde edilen veriler kullanılmıştır. Bu veriler dinamik panel veri modelleri (Arellano-Bond, Arnellano-Bundell GMM) ile analiz edilmiştir. Bulgular, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi ile ekonomik büyüme oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve ters yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğinin teşvik edilmesinin, OECD ülkelerinde ekonomik büyümenin desteklenmesinde önemli bir katkı sağladığı gözlenmektedir. İşgücü piyasasına katılımda kadın-erkek oranının istatistiksel önemi kesin değildir. Ayrıca, kadınların parlamento organlarında temsili ile daha geniş gelişmekte olan ülkeler örnekleminde ekonomik büyüme arasında kayda değer bir korelasyon gözlenmektedir. Bu ülkelerde kadınların siyasi alana katılımının artmasına rağmen, kadınların siyasi gündemi değiştirme ve ekonomik ilerlemeyi etkileme konusunda hala önemli engellerle karşılaştığı ifade edilmektedir. Bundan dolayı politika yapıcıların sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak için yatırımları arttırıcı ve kadınların eğitime ve işgücüne katılımını teşvik etmeye yönelik yaklaşımları izlemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of gender inequality on economic growth has been a topic of intense debate in recent years. While some studies reveal a negative correlation between the two variables, other studies point to a positive correlation. The aim of this study is to examine the impact of gender inequality on economic growth in OECD countries. This study presents empirical findings on the impact of gender inequalities on economic growth, especially in the areas of education, labor market and institutional representation. In this study, data obtained from the World Bank Development Indicators database for the period 1990-2021 are used. These data are analyzed with dynamic panel data models (Arellano-Bond, Arnellano-Bundell GMM). The findings show that there is a statistically significant and inverse relationship between the Gender Inequality Index and economic growth rate. It shows that promoting gender equality in education plays an important role in promoting economic growth in OECD countries. The statistical significance of the female-to-male ratio in labor market participation is not conclusive. There is also a significant correlation between women's representation in parliamentary bodies and economic growth in a larger sample of developing countries. Despite women's increased participation in the political sphere in these countries, women still face significant barriers to changing the political agenda and influencing economic progress. Policymakers therefore need to pursue approaches that increase investment and encourage women's participation in education and the labor force to ensure sustainable economic growth.