Floresans kaliks[4]aren kinaldinyum türevinin sentezi ve iyon sensör özelliğinin araştırılması
Synthesis of fluorescent calix[4]aren quinaldinium derivative and investigation of ion sensor properties
- Tez No: 838558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kaliksarenler, hem fenolik-oksijenlerden hem de aromatik halkanın p- konumundan kolaylıkla fonksiyonlandırılabilmektedirler. Bununla birlikte yapıya uygun fonksiyonel grupların bağlanması ile kaliksarenlerin seçimli olarak iyon/molekül bağlama kapasitelerinin artması bu yapıları supramoleküler kimyada oldukça önemli bir konuma getirmiştir. Bu açıdan fonksiyonlandırılmış kaliksarenler; katalizör, model yapı ve biyomimetik çalışmalarda floresans/analitik sensör olarak yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada 1-etilkinaldinyum iyodür grupları taşıyan yeni bir floresans kaliks[4]aren türevi sentezlenmiş ve bileşiğin yapısı spektroskopik metotlarla (FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR) aydınlatılmıştır. Elde edilen fonksiyonlandırılmış kaliks[4]aren bileşiğinin bazı metal katyonları (Cu+2, Co+2, Pb+2, Na+, Mg+2, Ca+2, Ba+2, Fe+3, Ni+2, Zn+2, Mn+2, Sr+2, Cd+2, Rb+, Cs+, Li+, K+) ve bazı anyonlar (HSO4-, CH3COO-, I-, Cl-, Br-, NO3-, H2PO4-) karşısındaki floresans sensör özellikleri araştırılmıştır. Sentezlenen floresans kaliks[4]aren bileşiğinin Ca+2, Ba+2, Sr+2 iyonları ile floresans şiddetinin sönümlendiği, Fe+3 iyonuna karşı ise floresans şiddetini artırarak seçimli floresans özellik gösterdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca sentezlenen bileşiğin HSO4- ve NO3- anyonlarına karşı da seçimli floresans özelliği sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Calixarenes, can be readily functionalized at their lower and upper rims. Furthermore, the selective ion/molecule binding capacity of calixarenes with the binding of functional groups suitable for the structure has brought these structures to a very important position in supramolecular chemistry. In this respect, functionalized calixarenes are widely used as catalysts, model structures and fluorescent/analytical sensors in biomimetic studies. In this work, a new calix[4]arene compound bearing 1-ethylquinaldinium-iodide groups at its upper rim was synthesized and the structure of the compound was characterized by spectroscopic techniques (FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR). The synthesized calix[4]arene compound were evaluated in fluorescent sensor studies for sensing some metal cations (Cu+2, Co+2, Pb+2, Na+, Mg+2, Ca+2, Ba+2, Fe+3, Ni+2, Zn+2, Mn+2, Sr+2, Cd+2, Rb+, Cs+, Li+, K+) and anions (HSO4-, CH3COO-, I-, Cl-, Br-, NO3-, H2PO4-). It was observed that the fluorescence intensity of the synthesized calix[4]arene compound was quenched with Ca+2, Ba+2, Sr+2 ions, and it showed selective fluorescence by increasing the fluorescence intensity against Fe+3 ion. In addition, it was determined that the synthesized compound exhibited selective fluorescence against HSO4- and NO3- anions.