Dijital baskıda seçilmiş proses parametrelerinin farklı hammaddeden örme kumaşların performans ve konfor özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of selected process parameters on the performance and comfort properties of knitted fabrics from different raw materials in digital printing
  1. Tez No: 838613
  2. Yazar: ŞEHPAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN DOBA KADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tekstil ürünlerinde dijital baskı, kumaş baskı alanının en hızlı büyüyen pazarlarından birini kapsamaktadır. Bu çalışmada dijital baskının proses parametrelerinin değiştirildiği ve bu değişikliklerin kumaşın fiziksel, performans ve konfor özelliklerine etkisinin incelendiği kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada Ne 30/1 %100 pamuk, Ne 30/1 %100 viskon, Ne 30/1 %50 pamuk + %50 viskon, Ne 30/1 %50 pamuk + %50 modal, Ne 12/1 %100 pamuk ve Ne 12/1 %70 pamuk + %30 kenevir iplikler kullanılarak süprem örme kumaşlar üretilmiştir. Bu kumaşlara ön işlem patında kullanılan kıvamlaştırıcı miktarı değiştirilerek dijital baskı uygulanmıştır. Baskı sonrası fikse işlemi 110 ⁰C'de 6 ve 10 dakika uygulanmıştır. Üretilen kumaşlara fiziksel, performans, konfor ve renk testleri uygulanarak değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde fikse süresinin 6 dakikadan 10 dakikaya çıkmasının performans özelliklerini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılabilir. Kıvamlaştırıcı miktarı değişikliğinin ise belirgin farklılıklara yol açmadığı gözlenmiştir. Burada esas etkinin kullanılan mürekkep- hammadde uyumu olduğu söylenebilir. İstatistiksel analiz sonuçları incelendiğinde, fikse süresi ile kalınlık ve nem yönetim performansı (OMMC) değeri arasında anlamlı bir farklılık olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Tüm fiziksel ve performans testleri hammadde ile anlamlı farklılık var sonucunu vermiştir. Renk verileri değerlendirildiğinde, sadece hammadde türünün rengin L*(açıklık-koyuluk) değeri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital printing on textile products covers one of the fastest-growing markets in the fabric printing field. In the study, Ne 30/1 100% cotton, Ne 30/1 100% viscose, Ne 30/1 50% cotton + 50% viscose, Ne 30/1 50% cotton + 50% modal, Ne 12/1 100% cotton and Ne 12/1 70% cotton + 30% hemp yarns were used and single jersey knitted fabrics were produced. The amount of thickener used in the pre-treatment paste was changed and digital printing was applied to fabrics. After printing, fixation was applied at 110 ⁰C for 6 and 10 minutes. Evaluations were made by applying physical, performance, comfort and color tests to the fabrics produced. When the results of the study are examined, it can be concluded that increasing the fixation time from 6 minutes to 10 minutes positively affects the performance characteristics. It was observed that changing the amount of thickener did not cause significant differences. It can be said that the main effect here is the harmony of the ink and raw material used. When the statistical analysis results were examined, it was revealed that there was a significant difference between the fixation time and the thickness and overall moisture management capacity (OMMC) value. All physical and performance tests yielded the result that there is a significant difference in the raw material. When the color data was evaluated, it was revealed that only the type of raw material had a significant effect on the L* (lightness-darkness) value of the color.