Higher education as a soft power tool in international relations
Yükseköğretimin uluslararası ilişkilerde yumuşak güç olarak kullanımı
  1. Tez No: 838612
  2. Yazar: ADEM GÜDÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Uluslararası ilişkiler denince ilk akla gelen kavramlardan biridir“güç”. Gücün türleri, kaynağı ve kullanım şekilleri ile etkileri de en az güç kavramının kendisi kadar tartışılan ve üzerine epeyce çalışılan konulardır. Küreselleşmenin temelinde, gerek devletlerin gerekse uluslararası sivil toplum örgütleri ve devletlerarası kurumların yeniden şekillendiği, etkilerinin ve etki alanlarının her geçen gün değişebildiği bir çağda, eğitimde; özellikle de yükseköğretimdeki hareketliliğin bir sonucu olarak kültürel diplomasi ve eğitim diplomasisi her zamankinden daha da fazla önem kazanmış ve etkinliğini artırmıştır. Bu kapsamda;“güç”tanımından yola çıkarak eğitimin yumuşak güç unsuru olarak nasıl kullanılabileceğini tespit etmek amacıyla bu tezin yazımına karar verilmiştir. Uluslararası öğrenciliğin geçmişten günümüze bir değerlendirmesi yapılarak Türkiye'de yükseköğrenim gören uluslararası öğrencilerine ilişkin durum tespiti yapılıp burs programları incelenmiştir. Çalışmanın devamında ise Türkiye'de burslu yükseköğrenim gören yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerinin diplomatik temsilcileri ile bu kapsamdaki öğrencilerin ve burs programlarının iki ülke arasındaki ilişkiye etkisi mülakatlarla araştırılarak analiz edilmiştir. Mülakatların sonucunda ise burs programlarının ikili ilişkilere uzun yıllar sürecek iyi izler bıraktığı, zaten bir takım ortak değerlere sahip olan ülkelerde ilişkileri daha da sıkı bir bağa sahip hale getirdiği görülmüştür. Sonuç olarak; çalışmanın en etkileyici çıktılarının, eğitim diplomasisinin önemini bir kez daha ortaya çıkarması ve özellikle yükseköğrenim gören öğrencilere değişim programları ile burs verilmesinin kültürel bir bağ oluşturarak ya da var olan bağı güçlendirerek iki ülke ilişkilerini önemli oranda etkileyen çok önemli bir unsur olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
When it comes to international relations, one of the first concepts that comes to mind is“power.”The types of power, its sources, and the ways it is used, along with its effects, are topics as much debated and studied as the concept of power itself. In an era where globalization is at the core, and both states and international civil society organizations, as well as intergovernmental institutions, are reshaping, and their effects and spheres of influence can change every day, in the field of education, especially as a result of the mobility in higher education, cultural diplomacy and education diplomacy have gained greater importance and increased effectiveness. In this context, with the aim of determining how education can be used as a soft power element starting from the definition of“power,”this thesis is written. An assessment of international studenthood from the past to the present is made, and the situation of international students studying in higher education in Turkey is identified, and scholarship programs are examined. In the continuation of the study, the impact of foreign students studying in Turkey with scholarships on the relationship between their countries' diplomatic representatives and the relationship between students in this context, as well as the effect of scholarship programs, is researched and analyzed through interviews. As a result of the interviews, it has been observed that scholarship programs leave positive impressions on bilateral relations for many years and strengthen relationships into a tighter bond, especially in countries that already share common values. In conclusion, the most impactful outcomes of the study emphasize once again the importance of education diplomacy. It can be said that providing exchange programs and scholarships to students in higher education creates a cultural bond or strengthens an existing one, significantly affecting the relationship between two countries.