Dijital doğrudan filme baskı (DTF) yönteminde biyobozunur polimerlerin kullanım imkanlarının araştırılması
Investigation of the possibilities of using biodegradable polymers in digital direct to film printing (DTF) method
- Tez No: 984814
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Tekstil endüstrisi, dijitalleşen üretim teknolojileri ve artan çevresel kaygılarla birlikte kendini geliştiren ve dönüşüm geçiren bir sektördür. Geleneksel baskı tekniklerinin su tüketimi, kimyasal kullanımı ve çevreye olan olumsuz etkileri, sürdürülebilir üretim modellerine olan ihtiyacı artırmıştır. Bu bağlamda dijital baskı teknolojileri, daha az kaynak kullanımı, esnek üretim kabiliyeti ve çevre dostu uygulama olanakları ile öne çıkmaktadır. Bu çalışma, günümüzde hızla kullanımı artan dijital film transfer (DTF) baskı yönteminde yaygın kullanılan termoplastik poliüretan (TPU) bazlı transfer tozlarına alternatif olarak seçilmiş biyobozunur polimerlerin uygulanabilirliğinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda polilaktik asit (PLA) ve polikaprolakton (PCL) gibi bazı sektörlerde kullanımı yaygınlaşan biyobozunur polimerlerin DTF baskı uygulamalarındaki performansları TPU polimerleri ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Deneysel uygulamalarda, öncelikle PET filmler üzerine yapılan DTF baskıların üzeri toz formundaki TPU, PLA ve PCL polimerleri ile kaplanarak kurutulmuştur. İkinci aşamada, film üzerindeki baskılar bir düz transfer baskı presi yardımıyla farklı sıcaklık, basınç ve süreler kullanılarak %100 pamuklu dokuma kumaş üzerine transfer edilmiştir. Baskılı filmler üzerinde polimerlerin tutunma oranları (add-on); baskılı kumaş numuneleri üzerinde soyulma dayanımı, aşınma dayanımı (Martindale testi), eğilme rijitliği, kontur netliği, renk değerleri, sürtünmeye karşı renk haslığı ve yıkamayla renk değişimi gibi çeşitli testler uygulanmıştır. Çalışma sonunda elde edilen sonuçlar değerlendirilerek biyobozunur PLA ve PCL polimerlerinin DTF baskıda kullanımı için uygun transfer şartları (sıcaklık, basınç ve süre değerleri) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The textile industry is a sector that is evolving and transforming itself with digitalized production technologies and increasing environmental concerns. Water consumption, chemical use and negative effects of traditional printing techniques on the environment have increased the need for sustainable production models. In this context, digital printing technologies stand out with their reduced resource usage, flexible production capability and environmentally friendly application opportunities. This study aims to investigate the applicability of selected biodegradable polymers as an alternative to thermoplastic polyurethane (TPU) based transfer powders commonly used in the digital film transfer (DTF) printing method, which is rapidly increasing in use today. In this context, the performances of biodegradable polymers such as polylactic acid (PLA) and polycaprolactone (PCL), which are widely used in some sectors, in DTF printing applications were investigated comparatively with TPU polymers. In experimental applications, firstly, DTF prints made on PET films were coated with TPU, PLA and PCL polymers in powder form and dried. In the second stage, the prints on the film were transferred to 100% cotton woven fabric using different temperatures, pressures and times with the help of a flat transfer printing press. Various tests were applied on printed fabric samples such as adhesion rates of polymers on printed films (add-on); peeling strength, abrasion resistance (Martindale test), bending rigidity, contour clarity, color values, color fastness to friction and color change with washing. At the end of the study, the results obtained were evaluated and the appropriate transfer conditions (temperature, pressure and time values) for the use of biodegradable PLA and PCL polymers in DTF printing were determined.