الصورة البلاغية في قصص القرآن الكريم(قصة موسى عليه السلام أنموذجًا)
Kur'an-ı Kerim kıssalarındaki retorik görüntü (Örnek olarak Musa Aleyhisselâm kıssası) / Zeydiyye's criticisms towards Imamiyye inthe context of imamet: The example of Yahya b. Hamza
  1. Tez No: 838615
  2. Yazar: KARWAN ARIF SHAREEF SURCHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada Hz. Musa aleyhisselamın kıssasındaki i'cazi belagat ele alınmıştır. Bu nedenle buradaki manaların ortaya çıkarılmasında ve muhatabın ikna edilmesinde rol oynayan belagi üsluplara odaklandık. Çalışmanın temel amaçları, Musa aleyhisselam'ın kıssası ve tüm Kur'an kıssalarındaki belagi ve terkibi yapıları analiz ederek belagi imajı ve bunun anlam oluşturma üzerindeki etkisini incelemek, Kur'an kıssalarındaki belagi estetiği göstermek ve Kur'an'ın i'cazını vurgulamak için Kur'an-ı Kerim ayetlerindeki belagi imajların taşıdığı mesajları ortaya koymaktır. Bu nedenle kıssaların tüm ayetlerindeki ve özellikle Musa kıssasındaki belaği üslubu inceledik. Bu araştırmada betimsel analitik yöntemi kullandık. Sûreleri belâgat tün sanatlarına değinecek şekilde belagi açıdan inceledik ve tartıştık. Çalışma önsöz , giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Birincisi: Önemli terimlerin tanımına ilişkidir. İkincisi: Musa kıssasının girişindeki belagi i'caza ilişkindir. Üçüncüsü: Kıssanın ortasındaki belagi i'caza ilişkindir. Dördüncüsü ise kıssanın sonundaki belagi i'caza ilişkindir. Sonuçta kıssanın farklı amaçlara yönelik ve siyaka uygun çeşitli belagi üsluplar içerdiği neticesine vardık. Bu da Kur'an-ı Kerim'in belagi i'cazını teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, Hz. The figurative eloquence in the story of Moses (peace be upon him) was discussed. For this reason, we focused on the rhetorical styles that play a role in revealing the meanings and persuading the addressee. The main objectives of the study are to analyze the rhetorical and compositional structures in the story of Moses and all the Qur'anic stories, to examine the rhetorical image and its effect on creating meaning, to show the rhetorical aesthetics in the Qur'anic stories and to emphasize the miraculousness of the Qur'an. It is to reveal the messages carried by the rhetorical images in the verses of the Holy Quran. For this reason, we examined the rhetorical style in all the verses of the stories and especially in the story of Moses. We used the descriptive analytical method in this research. We examined and discussed the surahs from a rhetorical perspective, touching on all arts of rhetoric. The study consists of a preface, an introduction and four chapters. First: It relates to the definition of important terms. Second: The rhetoric in the introduction to the story of Moses is related to miracle. Third: The rhetoric in the middle of the story is related to miracle. The fourth one is about the eloquent miracle at the end of the story. As a result, we came to the conclusion that the story contains various rhetorical styles suitable for different purposes and politics. This confirms the eloquent miraculousness of the Holy Quran.