Michel Foucault'nun siyaset düşüncesinin temel dayanakları üzerine bir inceleme
A study on the foundations of Michel Foucault's political thought
  1. Tez No: 838635
  2. Yazar: MUSTAFA AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ERDAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yirminci yüzyılın önemli düşünürlerinden biri olan Michel Foucault hem teorik tartışmalara hem de pratik alana bir şekliyle müdahil olmuş bir düşünürdür. Gerek girdiği polemiklerle gerek yaptıklarıyla farklı disiplinlere katkıda bulunmuştur. Bu çalışmanın birinci bölümünde Foucault'nun yöntem sorunu irdelenmiştir. Tarih bölümünde Foucault'nun tarih kavrayışının ve tarihyazımının anahtar kavramları ele alınmıştır. Kavramların birbirleriyle olan ilişkisi Foucault'nun düşüncesinde takip edilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde arkeoloji, soybilim ve tarih tartışmaları aracılığıyla Foucault'nun yöntem sorunu daha belirgin hâle getirilmek istenmiştir. İkinci bölümde ise Foucault'nun sunduğu iktidar modellerinin kısa bir tarihi bulunmaktadır. Tarihsel sıralama göz önüne alınarak, hükümranlık modeli, disiplin modeli ve biyopolitika-yönetimsellik modelleri sırasıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İktidar modellerinin birbiriyle olan benzerlikleri ve farklılıkları vurgulanmıştır. Bu bölümde Foucault'nun siyaset düşüncesinin ana hatları ve temel kavramları serimlenmeye çalışılmış ve bunun farklı dönemlerdeki çalışma biçimlerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the significant thinkers in twentieth century, Michel Foucault (1926-1984) takes part in some way both theoretical controversy and practical area. With his polemics and by what he done, he contributes different disciplines. The first chapter of this thesis scrutinized the question of Foucault's method. In the chapter of history discussed key concepts of history conceptions and historiography of Foucault. The relationship that concepts' connection with each other, tried to follow in Foucault's thought. It wanted become to be apparent of Foucault's method problem through archeology, genealogy and history in this chapter. Second chapter has short introduction of power models that Foucault's present. By seeing historical sorting, respectively sovereignty models, discipline models and biopolitics-governmentality models are stated. It was emphasized resemblances and discrepancies of power models. In this chapter, tried to describe basis lines of Foucault's political thought and focused working form it in different periods.