Cüzi Takipte aciz vesikasının hukuki rejimi
Legal regime of the certificate of insolvency in Enforcement Law
- Tez No: 838636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
“ Cüzi Takipte Aciz Vesikasının Hukuki Rejimi”başlıklı tez çalışmamız içerisinde borç ödemeden aciz vesikası kurumu, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu çerçevesinde ve sadece icra hukukuna özgü olarak incelenmiştir. Alacaklının borçluya karşı yürüttüğü icra takibinde alacağını, hacizli malların satışı sonucu elde edilen paradan kısmen veya tamamen elde edememesi söz konusu olabilir. Bu durumda icra dairesi tarafından alacaklıya borç ödemeden aciz vesikası düzenlenip verilir. İİK m. 143 hükmünde düzenlenen aciz vesikası, hüküm ve sonuçları ile birlikte bu maddede izah edilmiştir. Ancak borç ödemeden aciz vesikası düzenlemesi sadece İİK m. 143' ten ibaret değildir. Haciz esnasında düzenlenen haciz tutanağının, borç ödemeden aciz vesikası hükmünde sayılması da mümkündür ve bu ihtimal İİK m. 105 hükmünde açıklanmıştır. Borç ödemeden aciz vesikasına dair kanuni düzenlemeler kapsamında, aciz vesikasının geçici ve kesin olmak üzere iki türünün olduğu söylenebilir. Her iki aciz vesikasının şartları ve kendilerine bağlanan hüküm ve sonuçlar da yine İcra ve İflas Kanunu içerisinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Named“ Legal Regime of the Certificate of Insolvency in Enforcement Law”in our thesis, the institution of insolvency certificate has been examined within the framework of the Execution and Bankruptcy Law No. 2004 and only specific to enforcement law. In the execution proceedings against the debtor, the creditor may not be able to partially or fully obtain his receivable from the money obtained as a result of the sale of the seized goods. In this case, a certificate of insolvency is issued and given to the creditor by the enforcement office. The certificate of insolvency regulated in Article 143 of the Enforcement and Bankruptcy Law is explained in this article together with its provisions and results. However, the regulation of insolvency certificate does not consist only of this article. It is also possible for the lien minutes issued during the lien to be considered as a certificate of insolvency and this possibility has been explained in Article 105 of the Enforcement and Bankruptcy Law. Within the scope of the legal regulations regarding the insolvency certificate, there are two types of insolvency certificate as provisional and final. The conditions of both insolvency certificates and the provisions and results attached to them are also specified in the Enforcement and Bankruptcy Law.