Bir işletmede Silver-Meal algoritması ile sipariş parti büyüklüklerinin belirlenmesi ve uygulanması
Determining and implementing order quantities in a factory using the Silver-Meal algorithm
  1. Tez No: 838642
  2. Yazar: MERT ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, bir işletme örneği üzerinden ürün grubuna yönelik sipariş miktarı modelinin tasarlanması ve optimizasyonunu amaçlamaktadır. İşletmelerin stok yönetimi ve sipariş miktarı planlaması konularında doğru kararlar alabilmesi, operasyonel verimliliklerini artırabilmesi ve maliyetleri optimize edebilmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın temel amacı, Silver-Meal algoritması kullanarak işletmenin belirli bir ürün grubu için en uygun sipariş miktarını belirlemektir. Silver-Meal Algoritması, karmaşık problemlerin çözümünde etkili bir şekilde kullanılan yöntemlerdir ve karar verme süreçlerini iyileştirme potansiyeline sahiptir. Çalışmanın süreci, literatür taraması ile başlamış ve mevcut bilgi ve yöntemlerin derinlemesine araştırılmasıyla devam etmiştir. İşletmenin verileri toplanmış ve analiz edilerek modelin temelini oluşturan parametreler belirlenmiştir. Silver-Meal algoritması kullanılarak tasarlanan sipariş miktarı modeli, işletmenin belirli bir ürün grubu için en uygun sipariş miktarını belirlemektedir. Elde edilen sonuçlar, işletmenin mevcut stok ve sipariş yapısının incelenmesi, geliştirilebilecek noktalarının tespit edilmesi ile başlamaktadır. Geliştirilecek noktaların karmaşık yapısı sebebiyle Silver-Meal algoritması ile çıkan sonuçlar mevcut durum maliyetleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan geliştirmelerle, stok maliyetleri optimize edilmiş, müşteri taleplerine daha hızlı ve etkili şekilde yanıt vermesine ve operasyonel verimliliği artırmasına yardımcı olmak hedeflenmiştir. Bu çalışma, işletmelere ve akademik çevrelere işletmede kullanılan ürünler için etkili bir sipariş miktarı modelinin tasarlanması konusunda bir rehberlik sağlamaktadır. Ayrıca, işletmelerin operasyonel süreçlerini iyileştirme ve maliyetleri optimize etme konusundaki çabalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to design and optimize an order quantity model for a product group through a business case example. Making accurate decisions in inventory management and order quantity planning is crucial for businesses to enhance operational efficiency and optimize costs. The main objective of the study is to determine the optimal order quantity for a specific product group within the business using the Silver-Meal algorithm. The Silver- Meal Algorithm is an effective method widely used in solving complex problems and holds the potential to improve decision-making processes. The process of the study initiates with a literature review and continues with an in-depth exploration of existing knowledge and methodologies. Data from the business is collected and analyzed to identify the key parameters forming the basis of the model for order quantity designed using the Silver-Meal algorithm. The obtained results commence with an analysis of the business's current inventory and order structure, aiming to identify areas for improvement. Due to the complex nature of the identified areas for improvement, the results from the Silver-Meal algorithm are compared with the current state costs. Through the implemented improvements, inventory costs are optimized, aiming to respond to customer demands faster and more effectively, and enhance operational efficiency. This study provides guidance to businesses and academic circles in designing an effective order quantity model for products used in operations. Additionally, it aims to contribute to the efforts of businesses in improving operational processes and optimizing costs.