Yoga turistlerinin destinasyon tercihlerini etkileyen faktörler
The factors influencing destination preferences of yoga tourists
  1. Tez No: 838644
  2. Yazar: ZÜLEYHA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günlük yaşamdaki baskı ve strese karşı rahatlatıcı bir uygulama olarak görülen yoga, zamanla pek çok kişinin hayatında yer edinmiştir. Yoganın Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde yaygınlaşması, yoga ile ilişkili seyahatlerin de artmasına yol açmış; yoga kampları, yoga festivalleri, yoga inzivaları ve yoga eğitimleri için yapılan seyahatler“yoga turizmi”kavramını ortaya çıkarmıştır. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan yoga turizmi ile ilgili yapılmış araştırmalar olsa da çalışma sayısının yeterli olmaktan uzak olduğu görülmüştür. Bu çalışma, temelde yoga turistlerinin destinasyon tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra yoga turistlerinin katılacakları yoga kampı veya yoga festivali seçimlerini belirleyen ve onları yoga turizmine katılmaya teşvik eden etmenleri ortaya çıkarmak, bu süreçte kullandıkları bilgi kaynaklarını belirlemek ve katıldıkları kamp veya festival sürecinde yaşadıkları olumlu veya olumsuz deneyimlerini anlamak gibi alt amaçlara sahiptir. Nitel yöntemlerle yürütülen çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak en az bir kere yoga kampına veya yoga festivaline katılmış olan yoga uygulayıcılarıyla görüşülmüş; elde edilen veriler kodlamalar yapılarak analiz edilmiş ve alıntılarla birlikte rapor edilmiştir. Çalışma sonucunda, yoga turistlerinin destinasyon seçimlerini etkileyen faktörler; coğrafi nitelikler, destinasyon imajı, ulaşım faktörleri, konaklama tesisi tipi ve konaklama tesisi nitelikleri olarak belirlenmiştir. Yoga turistleri doğayla iç içe; deniz, göl, akarsu gibi su kaynaklarına yakın; dağlık, ağaçlık; sessiz, sakin; yerleşim yerlerine uzak ve kolay ulaşılabilir destinasyonları tercih etmektedir. Ayrıca yogaya uygun beslenme, sürdürülebilirlik ve temizlik gibi faktörlerin de yoga turistlerinin destinasyon seçimlerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Yoga, which is seen as a relaxing practice against the pressure and stress of daily life, has gained a place in the lives of many people over time. The spread of yoga in many parts of the world, including Turkey, has led to an increase in yoga-related travel; and traveling for yoga camps, yoga festivals, yoga retreats and yoga trainings have created the concept of“yoga tourism”. Although there have been studies on yoga tourism, which has become increasingly widespread in recent years, it has been observed that the number of studies is far from being sufficient. This study was mainly carried out to determine the factors influencing the destination preferences of yoga tourists. In addition, it has sub-aims such as revealing the factors that determine yoga tourists' choices of yoga camp or yoga festival and encourages them to participate in yoga tourism; determining the information sources they use in this process; and understanding the positive or negative experiences they had during the camp or festival they had participated in. In the study, which is conducted with qualitative methods, yoga practitioners who had attended a yoga camp or a yoga festival at least once were interviewed using a semi-structured interview form; the data obtained were analyzed by coding and were reported with quotations. As the result of the study, the factors influencing yoga tourists' destination preferences were determined as geographical characteristics, destination image, transportation factors, accommodation facility type and accommodation facility qualities. Yoga tourists prefer destinations that are in touch with nature; close to water sources such as sea, lake or stream; mountainous, wooded; quiet, calm; far from residential areas and easily accessible. In addition, it has been determined that factors such as yoga-appropriate nutrition, sustainability and hygiene are influential in yoga tourists' destination preferences.