Sağlık bakım hizmetleri personeli ve idari personelin duygusal zekâ durumunun sosyodemografik özelliklerine göre incelenmesi: Bursa ili örneği
Investigation of the emotional intelligence status of health care personnel and administrative staff according to their sociodemographic characteristics: The example of Bursa province
  1. Tez No: 838649
  2. Yazar: İBRAHİM SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEMİR USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızın amacı idari alanda çalışan personel ve sağlık bakım hizmetleri alanında çalışan personel arasındaki duygusal zekâ durumunun sosyodemografik açıdan incelemelerini sağlamak ve çıkan sonuçlar neticesinde stratejik önerilerde bulunmaktır. Bu araştırma Bursa ili içerisinde bulunan Özel Hayat Hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini hastanedeki tüm sağlık hizmetleri personeli ve idari personel oluşturmaktadır. Titrek'in (2005) geliştirdiği“Duygusal Zekâ Yeterliliklerini İş Yaşamında Kullanma Düzeyi Ölçeği”kullanılmış olup ölçeği geliştiren araştırmacıdan kullanım izni alınmıştır. Ankette kullanılan ölçeğin güvenirlik analizi yapılmış ve yüksek seviyede güvenilir olduğu tespit edilmiştir (Cronbach Alpha=0,99). 350 personele ulaşılan bu çalışmada anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde verilerin normal dağılıma uygun olma durumunu test etmek için Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk kavramlarından faydalanılmıştır. Normal dağılıma uygun olmayan bölüm bulunmamakla birlikte iki grubun karşılaştırmasında T Testinden yararlanılmıştır. Birden fazla grubun karşılaştırılması durumunda ise One Way ANOVA testi uygulanmıştır. Personelin çalıştığı birime (t=13,86, p0,05), eğitim durumlarına (F=253,97, p>0,05) ve ekonomik durumlarına göre (F=538, p>0,05) anlamlı farklılığın olmadığı analiz sonuçlarından elde edilmiştir. Özellikle sağlık hizmeti veren kurumların personeline çeşitli sosyal aktiviteler, spor teşviği, mola saatlerinde düzenleme, çalışılan alanın uygun dizaynı, iş analistliğine bağlı personel sayı planlaması, kişisel gelişim, drama eğitimleri ve aktiviteleri, ulaşım kolaylığı, psikolojik destek, öneri-ödül sistemi gibi stratejik desteklerde bulunulması personelin duygusal zekâ yönetimi konusunda daha verimli olacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the emotional intelligence status among the personnel working in the administrative field and the personnel working in the field of health care services from a sociodemographic perspective and to make strategic suggestions as a result of the results. This research was carried out in Private Hayat Hospital in Bursa. The universe of the research consists of all health services personnel and administrative personnel in the hospital.“The Level of Using Emotional Intelligence Competencies in Business Life Scale”developed by Titrek (2005) was used and permission was obtained from the researcher who developed the scale. Reliability analysis of the scale used in the questionnaire was made and it was found to be highly reliable (Cronbach Alpha=0.99). In this study, which reached 350 personnel, the survey method was used. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS program. As a result of the study, Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk concepts were used to test the suitability of the data for normal distribution. Although there is no section that is not suitable for normal distribution, the T-Test was used to compare the two groups. In case of comparing more than one group, One Way ANOVA test was applied. It has been determined that there is a significant difference according to the unit of employment (t=13.86, p0.05), educational status (F=253.97, p>0.05) and economic status (F=538, p>0.05) of the personnel. It is suggested that strategic support such as various social activities, sports incentives, arranging break times, appropriate design of the working area, personnel number planning based on business analysis, personal development, drama trainings, ease of transportation, psychological support, suggestion-reward system will be more effective for the personnel of the institutions providing health services.