Leadership competency and employee performance in organizations, a case study of Supercola Beverages Company
Organizasyonlarda liderlik yetkinliği ve çalışan performansı, Supercola Beverages Company vaka çalışması
- Tez No: 838653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT UNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu rapor, çalışanların çalışma motivasyonunu ve performansını etkileyen faktörlerin kapsamlı bir analizini sunar. Çalışma üç temel boyuta odaklanmaktadır: dönüşümcü liderlik, iş stresi ve iş motivasyonu. Araştırma hipotezleri, bu değişkenler arasındaki ilişkileri ve bunların çalışan performansı üzerindeki etkilerini incelemek için formüle edilmiştir. Veriler anketler yoluyla toplanmış ve regresyon analizi ve doğrulayıcı faktör analizi gibi istatistiksel teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, dönüşümcü liderliğin çalışanların iş motivasyonu üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak iş stresinin iş motivasyonu üzerindeki etkisinin nispeten zayıf olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışma, iş motivasyonunun hizmet performansı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan, iş stresinin hizmet performansı üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bu sonuçlar, çalışan motivasyonunu artırmada etkili liderliğin önemini ve bunun performans sonuçları üzerindeki müteakip etkisini vurgulamaktadır. Çalışma, bu değişkenler arasındaki ilişkiye dair değerli içgörüler sağlarken, bulguların diğer kuruluşlara veya sektörlere genellenebilirliğini sınırlandıran sınırlamaları da vardır. Ek olarak, kendi beyan ettiği verilere güvenmek, yanlılığa ve ölçüm hatalarına neden olabilir. Gelecekteki çalışmalar, bulguların sağlamlığını artırmak için daha büyük örneklem boyutlarından, çeşitli endüstri ortamlarından ve objektif performans ölçütlerinin dahil edilmesinden faydalanabilir. Sonuç olarak, bu rapor dönüşümcü liderliğin dinamiklerine, iş stresine, iş motivasyonuna ve bunların etkilerine ışık tutuyor. Bulgular, çalışan motivasyonunu ve performansını artırmak için olumlu bir çalışma ortamı geliştirmenin, etkili liderlik uygulamalarının ve iş stresi faktörlerini ele almanın önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmadan elde edilen içgörüler, örgütsel davranışla ilgili mevcut literatüre katkıda bulunur ve çalışanların bağlılığını ve üretkenliğini artırmak isteyen İK uygulayıcıları ve yöneticileri için değerli çıkarımlar sağlar.
Özet (Çeviri)
This report presents a comprehensive analysis of the factors influencing employee work motivation and performance. The study focuses on three key dimensions: transformational leadership, job stress, and work motivation. The research hypotheses were formulated to examine the relationships between these variables and their impact on employee performance. The data was collected through surveys and analyzed using statistical techniques such as regression analysis and confirmatory factor analysis. The findings indicate that transformational leadership has a positive and significant effect on employee work motivation. However, the impact of job stress on work motivation is found to be relatively weak. Furthermore, the study reveals that work motivation has a positive and significant effect on service performance. On the other hand, the influence of job stress on service performance is not statistically significant. These results highlight the importance of effective leadership in fostering employee motivation and its subsequent impact on performance outcomes. While the study provides valuable insights into the relationship between these variables, it is not without limitations, limiting the generalizability of the findings to other organizations or industries. Additionally, the reliance on self-reported data may introduce bias and measurement errors. Future studies could benefit from larger sample sizes, diverse industry settings, and the inclusion of objective performance measures to enhance the robustness of the findings. In conclusion, this report sheds light on the dynamics of transformational leadership, job stress, work motivation, and their influence. The findings underscore the importance of fostering a positive work environment, effective leadership practices, and addressing job stress factors to enhance employee motivation and performance. The insights from this study contribute to the existing literature on organizational behavior and provide valuable implications for HR practitioners and managers seeking to improve employee engagement and productivity.