Requirements engineering for the integration of a marine hybrid propulsion system based on UML/SysML
UML/SysML'ye dayali bir deniz hibrit tahrik sisteminin entegrasyonu için gereksinim mühendisliği
- Tez No: 838684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR AYTEKİN KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gereksinimleri, koşulları, süreçleri, çözüm önerilerini ve bir projenin diğer yönlerini grafikler ve açıklayıcı çizimler şeklinde bir araya getirmek, mühendisler ve paydaşlar veya yürütülecek iş fikirleri olan müşteriler arasında bir köprü oluşturabilir. Bu çalışma son zamanlarda mühendislik yönetimi ve proje karar verme süreçlerine yeni bir yaklaşım olarak önem kazanmıştır. Bu nedenle her iki taraf da hem yatırımcıları hem de böyle bir dönüşüm planının uygulayıcılarını etkileyen faktörleri göz önünde bulundurarak ne ve nasıl yapılması gerektiği konusunda hemfikir olabilir. Söz konusu proje, mevcut yakıta bağımlı standart motorla çalışan bir gemiyi, farklı çalışma modları için pillere ve elektrik motorlarına dayanan hibrit bir versiyona dönüştürmenin etrafında dönüyor. Tezde tartışılan bu kavramın avantajları sayısız ve motive edicidir, bu nedenle denizcilik endüstrisinde trend olan ve çok aranan süreçlerden biri haline gelmek için bu yüzyılda popülaritesinin nasıl önemli ölçüde arttığını vurgulamaktadır. Bu nedenle bu makale, modelleme dillerinin mühendislik sürecine uygulanmasının basit bir gösterimidir. Tez yeni inşa yerine mevcut gemilerin tahrik sistemlerine hibrit güçlendirmelerin tadilat ve yükseltmeler yoluyla uygulanması için yöntemleri ve gerekli talepleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Modern modelleme dilleri, yani SysML ve UML, bu projenin spesifikasyonlarını, diyagramlarda ve grafiklerde temsil edilen önceden tanımlanmış faktörlere dayanarak sunmak için kullanılır ve kullanıcı dostu bir sürecin oluşturulmasını kolaylaştırır. Sistem mühendislerinin bir modelle etkileşime girdikleri diğer tüm disiplinlerle iletişim kurmaları gerektiğini bilmek, bu tezin modern hibridizasyon örneğini kullanarak sunduğu fikir olan ayrı gereksinimleri okumaktan daha iyi bir hikaye anlatır. Bununla birlikte, ayrıntıların mevcut gemilerde benzer sistem uygulamalarıyla ilgili bilgilerin mevcudiyeti ile sınırlı olduğu belirtilmelidir. Şu anda uyumlu özelliklerle üretilmekte olan gemilere kıyasla, hibrit tahrik sistemleri için başlangıçta kesilmemiş gemilerde yükseltmeler yapmadan önce çok sayıda faktörün iyi düşünülmesi gerekir. Gereksinimleri iyice inceledikten sonra, böyle bir projede yer alan çeşitli parametreler ve koşullar belirlenir. Bu veriler daha sonra akış şemaları ve modeller geliştirmek için uygulanır, böylece bu yenilemeyi gerçekleştirmenin risklerini, faydalarını ve bileşenlerini inceledikten sonra seçilen hibrit tahrik sistemi konfigürasyonunun entegrasyonunda yer alan çeşitli mühendislik tasarım konseptlerini temsil etmeye yardımcı olur. Deniz hibrid tahrik güçlendirme süreci, geminin motorlarının bir kısmının veya tamamının hibrit sistemlerle değiştirilmesini, yeni pillerin ve elektrik motorlarının takılmasını ve geminin kontrol ve izleme sistemlerinin yükseltilmesini içerir. Güçlendirme, yolcu gemileri, feribotlar, kargo gemileri ve açık deniz tedarik gemileri de dahil olmak üzere çeşitli gemilerde yapılabilir ama bu çalışmada en çok standart ticari gemiler dikkate alınmaktadır. İlk olarak, çalışmadaki kavram ve terimler tanıtılmış ve tanımlanmıştır. Daha sonar tez, araştırılan gereksinimlerin en uygun diyagramlarla temsil edilmesini kolaylaştıran tasarım ve yapılandırma adımlarına dalmaktadır. Seçilen bir örnek gemiyi dayanarak, bu diyagramlar başlangıç durumunu ve projenin anlaşılabileceği ve çevrilebileceği değiştirilmiş parametreleri temsil eden gelişmiş modeller oluşturulur ve görüntülenir. Son olarak, bu temsilin basitliği ve artıları, yönetim mühendisliği alanındaki kayda değerliklerine ek olarak, incelenir ve gözden geçirilir. Her diyagramın yardımıyla, projeye farklı bir bakış açısı veya tartışma noktası kazandırılabilir. Bunlar, gantt çizelgeleri, MS proje zaman çizelgeleri, dematel karar verme ve değerlendirme planları, risk değerlendirmeleri vb. gibi ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere diğer proje yönetimi araçlarına ek olarak üst seviye sonuçları oluşturabilir. Fikirden başarı aşamasına kadar başarılı bir mühendislik projesinin kurulmasında hayati parçaları oluşturur. Bu, değişimin ilerlemesi konusunda organize bir ortak potansiyel oluşturmaya yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Putting together requirements, conditions, processes, solution proposals, and other aspects of a project in the form of charts and explanatory illustrations can form a bridge between engineers and stakeholders or clients with business ideas to execute. The project in consideration revolves around converting a present fuel-dependent standard engine-run vessel to a hybrid version relying on batteries and electric motors for different operation modes in concept. The advantages of this concept discussed in the thesis are numerous and motivating, thus emphasizing how it has risen in popularity significantly during this century to become one of the trending and much-sought processes in the maritime industry. This thesis is hence a simple demonstration of the application of modelling languages to the engineering process. It aims to determine the methods and necessary requisitions for implementing hybrid retrofits into the propulsion systems of present vessels through renovations and upgrades. Modern modelling languages, namely SysML and UML, are used to present the specifications for this project based on predefined factors represented in diagrams and graphics, facilitating the creation of a user-friendly process. After thoroughly studying the requirements, the various parameters and conditions involved in such a project are determined. This data is then applied to develop flowcharts and models, thus assisting in representing several engineering design concepts involved in integrating the hybrid propulsion system configuration selected after examining the risks, benefits, and constituents of performing this renovation. Firstly, concepts and terms in the study are introduced and defined. The thesis later dives into the design and configuration steps that facilitate the representation of the researched requirements by the best-fit diagrams. Based on a selected example vessel, these diagrams are constructed and displayed to form developed models representing the initial state and the altered parameters from which the project can be understood and translated. Finally, the simplicity and pros of this representation, in addition to their notability in the management engineering field, are looked into and reviewed.