UI Greenmetric'li (Dünya Üniversite Sürdürülebilirlik Sıralaması) üniversitelerde enerji ve iklim değişikliği uygulamaları: Türkiye örneği
Energy and climate change practices in universities with UI Greenmetric (World University Sustainability Rankings): The example of Turkey
- Tez No: 838685
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde birçok sürdürülebilir bina değerlendirme sistemi ve araçları bulunmaktadır. Bu sistemler arasında, farklı yapı türlerini ve sadece üniversite yapılarını değerlendirenler de mevcuttur. UI GreenMetric Dünya Üniversite Sürdürülebilirlik Sıralaması, sadece üniversite yapılarını değerlendiren bu tür araçlardan biridir. Tezin amacı; UI GreenMetric Dünya Üniversite Sürdürülebilirlik Sıralaması'nın enerji ve iklim değişikliği değerlendirmelerini inceleyerek, 2022'de sıralamada yer alan Türk üniversitelerinin bu konudaki çalışmalarını araştırmaktır. Çalışmada, sürdürülebilirlik ile eğitim yapıları arasındaki ilişkiye genel bir bakış sunulmuştur. Ardından, sürdürülebilir bina sertifikasyon sistemlerine odaklanılarak, özellikle eğitim yapıları ve enerji kriterleri üzerinde durulmuştur. UI GreenMetric Dünya Üniversite Sürdürülebilirlik Sıralaması ele alınarak, özellikle enerji ve iklim değişikliği kategorisine odaklanılmıştır. Literatür taramasından sonra, Türkiye'deki 2022 UI GreenMetric Dünya Üniversite Sürdürülebilirlik Sıralaması'nda yer alan ve kendi sürdürülebilirlik raporlarına sahip üniversiteler seçilmiştir. Toplam on dokuz üniversitenin raporları analiz edilmiş ve bu üniversitelerin enerji ve iklim değişikliği uygulamaları, farklı iklim bölgelerini dikkate alarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many sustainable building assessment systems and tools available today. Among these systems, there are those that evaluate different types of buildings and only university buildings. The UI GreenMetric World University Sustainability Ranking is one such tool that evaluates only university structures. The purpose of the thesis; By examining the energy and climate change evaluations of the UI GreenMetric World University Sustainability Ranking, it is to investigate the research of these technologies by the Turkish universities in the ranking in 2022. The study provides an overview of the developments between sustainability and educational structures. In addition, focusing on sustainable building certification systems, especially training programs and energy criteria were emphasized. Considering the UI GreenMetric World University Sustainability Rankings, the focus is particularly on the energy and climate change categories. After the literature review, universities in Turkey that were included in the 2022 UI GreenMetric World University Sustainability Rankings and had their own sustainability reports were selected. The reports of a total of nineteen universities were analyzed and the energy and climate change practices of these universities were evaluated taking into account different climatic regions.