Marmara denizinin kıyı kesimlerindeki bakterilerin Illumina miseq 16s rRNA gen dizilemesi ile incelenmesi
Examination of bacteria with Illumina miseq 16s rRNA gene sequencing in the coastal areas of the Marmara sea
- Tez No: 838724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Marmara Denizi (Türkiye) ekolojik olarak değerli bir deniz ekosistemidir. Marmara Denizi Üsküdar sahilinden 2 örnek alınmış ve bu örnekler kimyasal ve yeni nesil dizileme ile analiz edilmiştir. Ayrıca örneklerden toplam bakteri sayılarının belirlenmesi için besiyerlerine ekim yapılmıştır. 16S rRNA genlerinden (Illumina Miseq) elde edilen verilere göre bu habitatlarda Bacteria (99.45%), Archaea (0.50%)'ya göre daha baskın olarak bulunmuştur. Proteobacteria şubesinin temsilcileri en baskın cinsler olarak tespit edilmiştir. İncelenen örneklerde Archaea Domaininden Nanoarchaeota ve Crenarchaeota şubesinin üyelerine rastlanırken Bacteria Domaininden 15 farklı bakteri şubesine rastlanmıştır. Sonuç olarak, Marmara Denizi bakteriyal cins çeşitliliğinin daha baskın olduğu bir habitat olmakla beraber arkelere de ev sahipliği yapan özgün bir habitattır.
Özet (Çeviri)
The Sea of Marmara (Türkiye) is an ecologically valuable marine ecosystem. 2 samples were taken from the Üsküdar coast of the Marmara Sea and these samples were analyzed by chemical and next generation sequencing. In addition, the samples were inoculated into the media to determine the total bacterial counts. According to data obtained from 16S rRNA genes (Illumina Miseq), Bacteria (99.45%) were found to be more dominant than Archaea (0.25%) in these habitat. Representatives of the Proteobacteria phylum were identified as the most dominant genera. In the samples examined, members of the phyla Nanoarchaeota and Crenarchaeota from the Archaea were encountered, while 15 different bacterial phyla from the Bacteria were encountered. As a result, the Marmara Sea is a habitat where bacterial species diversity is more dominant, but it is also a unique habitat that hosts Archaea.