Dilin yassı epitel hücreli kanserinde S100A8 geninin epigenetik biyobelirteç potansiyelinin incelenmesi ve klinik önemi
Investigation of the epigenetic biomarker potential of the S100A8 gene in squamous cell carcinoma of the tongue and its clinical significance
- Tez No: 838739
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMOKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel ve Moleküler Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dilin yassı epitel hücreli kanseri (TSCC), oral kavitede yerleşik baş boyun kanserlerinin en yaygın alt tipidir. TSCC, gen-çevre etkileşiminin sık gözlendiği kanser türlerinden biri olup epigenetik değişikliklerin incelenmesinde oldukça elverişlidir. Karsinogenezde, tümör supressör genlerin promotör bölgelerindeki CpG adacıklarının metillenmesi sonucu gen ifadesinin baskılanması en sık rastlanan epigenetik değişimlerdendir. Dil tümörlerinin özellikle çevresel karsinojen ve ajanlara maruziyeti bu kanser tipinde gözlenen epigenetik değişiklerin hastalığın erken tanı ve takibinde kullanılabilecek aday biyobelirteçlerin kullanılmasına olanak vermektedir. Prof.Dr. Semra Demokan ve ark. yaptığı TÜBİTAK-SBAG-114S497 No'lu projede elde edilen array verilerine göre S100A8 geninde metilasyona bağlı olarak ekspresyon seviyelerinde değişiklik gözlenmiştir. Çalışmamızda, 30 TSCC hastasına ait tümör, eşlenik normal doku, serum ve tükürük ile 15 sağlıklı kişiye ait normal mukoza, serum ve tükürük örneklerinde S100A8 geninin ekspresyon ve metilasyon seviyeleri sırasıyla QRT-PCR ve QMSP yöntemleri kullanılarak incelendi. TSCC hasta grupları ile sağlıklı gruplardan elde edilen veriler klinik bilgiler ile karşılaştırılarak S100A8 geninin kanserin erken tanısında kullanılabilecek bir biyobelirteç adayı olma potansiyeli araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Squamous epithelial cell carcinoma of the tongue (TSCC) is the most common subtype of head and neck cancers located in the oral cavity. TSCC is one of the cancers in which gene-environment interaction is frequently observed and is highly suitable for the study of epigenetic alterations. In carcinogenesis, repression of gene expression as a result of methylation of CpG islands in the promoter regions of tumor suppressor genes is one of the most common epigenetic changes. The exposure of tongue tumors, especially to environmental carcinogens and agents, allows the epigenetic changes observed in this cancer type to be used as candidate biomarkers for early diagnosis and follow-up of the disease. According to the array data obtained in the TUBITAK-SBAG-114S497 project carried out by Prof.Dr. Semra Demokan et al., changes in expression levels were observed in the S100A8 gene due to methylation.In this study, we examined the expression and methylation levels of the S100A8 gene in tumor, conjugated-normal tissue, serum, and saliva of 30 TSCC patients and normal mucosa, serum, and saliva samples of 15 healthy individuals. In our study, the molecular differences and clinical information between the TSCC patient groups and the data obtained from the healthy groups were compared and the potential of the S100A8 gene as a biomarker that could be used in the early diagnosis of cancer was investigated. QRT-PCR method was used to determine the expression level of the S100A8 gene, and the QMSP method was used to determine the methylation level.