İklim değişikliği ve kentsel direnç: Kırılganlıktan dirence Konya örneği
  1. Tez No: 838740
  2. Yazar: GÜLÇİN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA EŞKİ UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İklim değişikliklerinin tarihçesi çok eski zamanlara dayanmakla birlikte iklim üzerinde insan etkilerinin sanayi devrimi ile başladığı kabul edilmektedir. Sanayileşmenin hız kazanması ve beraberinde enerjiye duyulan yüksek talep, atmosfere bırakılan zararlı gazların artmasına neden olmuştur. Fosil yakıtların kullanımının artması, arazi kullanımının değişmesi ve ormansızlaşma gibi çeşitli insan faaliyetleri, sera gazlarının atmosferdeki birikimine neden olmakta ve doğal sera etkisinin kuvvetlenmesine yol açmaktadır. İklim değişikliğini önlemeye yönelik uluslararası çalışmalar çok eski zamanlara dayanmaktadır. Konuyla ilgili gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin katılımı ile sürekli toplantı düzenlenmekte, olumsuz etkileri ortadan kaldırmak üzere kararlar alınmaktadır. Bu çalışmada değişen iklim koşullarındaki bilinmezlik ve ani doğa olayları karşısında Konya ilinin iklim değişikliği nedeniyle kentsel kırılganlığı ve kentsel direnci karşısındaki etki ve tepkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Konya ilinde iklim değişikliği sonucu ortaya çıkan belirsizlikler ve ani değişimler karşısındaki kentsel direncini arttırabilmek, ortaya çıkacak olumsuz etkileri ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek, ilin iklim değişikliği karşısındaki uyumunu sağlamak adına yapılan çalışmalar ve yapılması gereken çalışmalar üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Although the history of climate changes dates back to ancient times, it is accepted that human effects on the climate began with the industrial revolution. The acceleration of industrialization and the high demand for energy have led to an increase in harmful gases released into the atmosphere. Various human activities, such as increased use of fossil fuels, change in land use and deforestation, cause the accumulation of greenhouse gases in the atmosphere and strengthen the natural greenhouse effect. International efforts to prevent climate change date back to ancient times. Regular meetings are held with the participation of developed and developing countries on the subject, and decisions are taken to eliminate the negative effects. In this study, it was tried to explain the effects and reactions of Konya province against urban fragility and urban resistance due to climate change in the face of uncertainty and sudden natural events in changing climate conditions. It will focus on the studies carried out and the studies that need to be done in order to increase the urban resilience of Konya province against the uncertainties and sudden changes that arise as a result of climate change, to eliminate or minimize the negative effects that will arise, and to ensure the adaptation of the province against climate change.