Malatya İli Yeşilyurt ilçesinde folklorik yapma bebekçilik
Folkloric doll making in Yeşi̇lyurt town of Malatya
- Tez No: 838743
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, Malatya ili Yeşilyurt ilçesinde yapılmakta olan folklorik yapma bebeklerin araştırılması, belgelenmesi, kullanılan giysilerin yöresel giysileri temsil niteliğinin uygunluğunun belirlenmesi ve folklorik yapma bebek işi ile uğraşmak isteyen kişilere yön göstermesi amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, Yeşilyurt ilçesine gidilerek yörede folklorik yapma bebek işi ile ilgilenen kişilerle görüşülmüş, Yeşilyurt Belediyesi Sanat Merkezi, Yeşilyurt Girişimci Kadın Derneği, Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi'nde düzenlenen kurslara katılan 90 kişiye anket uygulanmıştır. Anket formlarından elde edilen bilgiler tablolar halinde verilmiştir. Folklorik yapma bebek yapım atölyelerinde bebek yapımının aşamaları, kursiyerlerden gözlemlenerek ve birebir uygulaması yapılarak fotoğraflanmış ve işlem basamakları oluşturulmuştur. Yörede üretilen geleneksel giysili yapma bebekler, gözlem formu hazırlanarak incelenmiştir. Yörede kullanılan geleneksel giysilerin tespiti için; ilçede yaşayan kişilerle görüşülmüş, Malatya Etnografya Müzesi'nde ve evlerde sandıklarda ulaşılabilen geleneksel giysilerin fotoğraf çekimleri yapılmıştır. Elde edilen yöresel giysiler, gözlem formları hazırlanarak incelenmiştir. Sonuç olarak, ilçede üretilmekte olan folklorik yapma bebeklerin yapım aşamaları, özellikleri, kullanılan yöresel giysileri, kullanılan malzemeleri, yapma bebekçiliğin aile ekonomisine katkısı belirlenmiş, tanıtım ve pazarlama imkânları, yapma bebeklerin yöre kültürünün tanıtılmasındaki önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate and document the folk dolls made in Yeşilyurt district of Malatya province, to determine the suitability of the representation of the local clothes, and to guide the people who want to deal with folk dolls. For this purpose, the people of Yeşilyurt district, who were interested in making folkloric dolls in the region, were interviewed. A questionnaire was applied to 90 people who participated in the courses organized in Yeşilyurt Municipality Art Center, Yeşilyurt Women Entrepreneurs Association, Malatya Metropolitan Municipality Art Center. The information obtained from the questionnaire forms were given in tables. In the folkloric doll making workshops, the stages of the doll production were photographed by observing the trainees and one-to-one application, and then process steps were formed. Traditionally made folk dolls produced in the region were examined by preparing observation forms. For the determination of traditional clothes used in the region; the local people having traditional clothes were interviwed and clothes that exist in Malatya Ethnography Museum and houses were photographed. The obtained local clothes were examined by preparing observation forms. In conclusion, the production stages of the folk dolls produced in the district, their characteristics, the local clothes and the materials used, the contribution of artificial dolls to the family economy were determined. Also promotion and marketing opportunities, the importance of making dolls in the local culture were discussed.