Aşil tendon iyileşmesine trombositten zengin plazma, fibrin ve konsantre büyüme faktörünün etkisi, sıçan modelinde deneysel çalışma
The effect of platelet-Rich plasma, fibrin and concentrated growth factor on achilles tendon healing, experimental study in the rat model
- Tez No: 838747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RİVAZE KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deney Hayvanları Biyoloji ve Biyomedikal Uygulama Teknikleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Tendon iyileşmesinde büyüme faktörleri içeren biyolojik augmentlerin kullanımı preklinik çalışmalarda umut verici olarak gösterilmiştir.Trombosit kaynaklı büyüme faktörleri kemotaksiyi teşvik eder ve tendon dahil mezenkimal hücrelerin mitogenezi, fibroblastlar ve mezenkimal kök hücrelerin çoğalmasını uyarır. Çalışmamızda trombositten zengin plazma (TZP), trombositten zengin fibrin (TZF) ve konsantre büyüme faktörü (KBF) gibi farklı trombosit kaynaklı ürünlerin sıçan aşil tendon iyileşmesi üzerinde etkisi histolojik ve biyomekanik olarak incelenmiştir. Ağırlıkları 300-350 gram, 48 adet yetişkin erkek Sprague Dawley sıçanı kullanılmıştır. Randomize olarak seçilen 8 adet sıçan TZP, TZF ve KBF kan ürünleri eldesi için kullanılmıştır. 40 adet sıçan ise TZP, TZF, KBF ve kontrol grubu olarak kullanılmıştır. 4 haftalık inceleme sonunda her gruptan sakrifiye edilen 4'er adet sıçanın aşil tendonları histopatolojik inceleme, 6'şar adet sıçanın aşil tendonları biyomekanik incelemede değerlendirilmiştir. Histopatolojik olarak Soslowski, Svensson ve Cook'un skorlama sistemleri kullanılmış; lif yapısı oluşumu TZF grubunda anlamlı olarak (p0,05).
Özet (Çeviri)
The use of biological augments containing growth factors in tendon healing has been shown to be promising in preclinical studies. Platelet-derived growth factors promote chemotaxis and stimulate mitogenesis of mesenchymal cells, including tendon, fibroblasts and proliferation of mesenchymal stem cells. In our study, the effects of different platelet-derived products such as platelet-rich plasma (PRP), platelet-rich fibrin (PRF) and concentrated growth factor (CGF) on rat Achilles tendon healing were investigated histologically and biomechanically. 48 adult male Sprague Dawley rats weighing 300-350 grams were used. Eight randomly selected rats were used to obtain PRP, PRF and CGF blood products. Forty rats were used for PRP, PRF, CGF and control group. At the end of the 4-week examination, the Achilles tendons of 4 rats from each group, which were sacrificed, were evaluated by histopathological examination, and the Achilles tendons of 6 rats were evaluated in biomechanical examination. Histopathologically, the scoring systems of Soslowski, Svensson and Cook were used; although fiber structure formation was found to be significantly better in the PRF group (p0,05).