Türk edebiyatında faziletnâmeler ve Seyyid Alâeddin'in Cevâmi'u'l-Fezâil fî Mesâcidi'l-Kabâil'i (Metin-inceleme)
Fazilatnamahs in Turkish literature and Seyyid Alaeddin's Cevāmiʿu'l-Feżā'il fī Mesācidi'l-Ḳabāʾil (Text-review)
  1. Tez No: 838748
  2. Yazar: ASLINUR ÖZCAN KOCABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKAR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Seyyid Alâeddin 16. yüzyılda Mekke'de yaşamış bir müderristir. Tezimize konu olan eseri Cevâmi'u'l-Fezâil fî Mesâcidi'l-Kabâil Arapça ve Türkçe olarak kaleme aldığı bilinen tek eseridir. Mekke Süleymaniye Medresesi müderrisiyken Mekke, Medine ve Kudüs'ün faziletlerini âyet, hadis ve muteber kaynaklardan derleyerek yazdığı bu eser, mensur bir şehir faziletnamesidir. Çalışmamızda Türk edebiyatında faziletnâmelerden bahsedildikten sonra eserin muhteva incelemesi ve müellif hattıyla birlikte iki nüshasının tenkitli metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Seyyid Alauddin is a professor who lived in Mecca in the 16th century. The work Cevâmi'u'l-Fezâil fî Mesâcidi'l-Kabâil, which is the subject of our thesis, was written in Arabic and Turkish and is the only known work. This work, which he wrote by compiling the virtues (fazilat) of Mecca, Medina and Jerusalem from verses, hadiths and reliable sources, while he was a professor at the Mecca Suleymaniye Madrasa, is a written in prose a city virtue (fazilat). In our study, after the Faziletnamahs in Turkish Literature are mentioned, the content analysis of the work and the critical text of the two copies with the author's line are included.