Stres faktörlerinin buğday hücreleri genetik sistemlerinde meydana getirdiği değişmeler ve bu değişmelere hormonların etkisi
Alternations caused by stress factors in genetic systems of wheat cells and the effect of hormones on those alternations
  1. Tez No: 83877
  2. Yazar: FATMA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ T. ALİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, yumuşak buğday (T. aestium L.) ve sert buğdayın (T. durum Desf.) dayanıklı ve hassas çeşitleri üzerinde yapılmıştır. Bu çeşitlerde tuzluluk ve kuraklık stresi ile meydana gelen değişmeler ve bu değişmelere GA3+KİN hormonları kombinasyonunun etkisi araştırılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, tuzluluk ve kuraklık stresi verildikten sonra, RNA miktarında ve DNA fraksiyonlarında değişiklikler meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu değişiklikler, genellikle dayanıklı çeşitlerde olumlu etki yaratırken, hassas çeşitlerde olumsuz etki yaratmıştır. Özellikle dayanıklı çeşitlerde, DNA'nın aktif kısmı olan labil DNA miktarının arttığı ve buna bağlı olarak RNA miktarının da arttığı tespit edilmiş tir. Bu durum dayanıklı çeşitlerde stresin, kromatinin yapısal durumunu uyararak değiştirdiğini, transkripsiyon potansiyelini artırdığını ve buna bağlı olarak da dayanıklılık gücünü yükselttiğini göstermektedir. Stres faktörlerinden sonra, GA3+KİN hormonları kombinasyonunun verilmesi ile, hem dayanıklı, hem de hassas çeşitlerde onarım proseslerinin hızlandığı tespit edilmiştir. Bu durum dayanıklı çeşitlerde daha bariz olarak görülmektedir. Tuzluluk stresine dayanıklılık ile ilişkili, hücre organellerinin (mitokondri ve kloroplast) genetik sistemlerinde meydana gelen değişmeler de araştırılmıştır. Tuzluluk stresi etkisi ile mitokondri ve kloroplast genetik sistemlerinde belirgin değişmeler meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu strese karşı kloroplast genetik sistemi, mitokondri genetik sistemine göre daha aktif reaksiyon göstermiştir. Özellikle dayanıklı çeşitlerin kloropl astlarında DNA ve RNA miktarının belirgin şekilde arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been conducted with the hard and soft varieties of Triticum aeslium L and Triticum durum Desf. The changes occuring in these varieties due to the stresses of drought and salinity, and the effect of GA3+KİN hormones combination on these changes have been studies as well. As a result of the studies conducted it has been shown that after adding salinity and drought stresses, some changes in the amount of RNA and DNA frac tions are observed. Generally these changes caused positive effects on hard varieties whereas they caused negative effects on delicate varieties. It has been observed that, espe cially in hard varieties, the amount of labile DNA, which is the active part of DNA, in creases and the amount of RNA increases in connection with this. That situation shows that the stress in hard varieties changes the structural condition of chromatin by stimulating, increases its transcription potential and increases its endurance as a result of this. In addition to these stress factors, it has been determined that both in the hard varieties and soft varieties, the process of repair accelerates when GA3+K1N hormones combination is added. It is more clearly observed in hard varieties. The alterations occurring in the genetic system of cell organelles (mitochondri and chloro- plast) in connection with endurance to salinity stress has also been studied. It has been shown that salinity stress effect causes remarkable changes in mitochondri and chloroplast genetic systems. Chloroplast genetic system shows more active reaction than mitochon drial genetic system against this stress. It has been observed that the amount of DNA and RNA increases especially in chloroplasts of hard varieties.