The Studies of the morphology and chromosomes analysis of the ephestia kuehniella
Ephestia kuehniella'nın morfolojisi ve kromozom analizi çalışması
  1. Tez No: 83878
  2. Yazar: TUBA ÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ALİYEV TAĞIOĞLU, DOÇ. DR. AYDIN TUNÇBİLEK, YRD. DOÇ. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmada Pyralidae familyasından Ephestia kuehniella nın (un güvesi) kromozom sayıları ve morfolojileri incelenmiştir. Güve'nin bütün evreleri kullanılmıştır ve %5'lik buğday unu veya kepek unu ve bira mayasından oluşan besi ortamına 27±1 °C'deki etüve konulmuştur ve 70±5 °C'de nemlendirilmiştir. Tüm işlemler oda sıcaklığında yapılmıştır. Morfolojik gözlemler yumurta, larva, pupa ve ergin evreleri üzerinde yapılmıştır. 2-3 günlük yumurta boyu 0.63 mm ve ağırlığı 0.28 mg olarak ölçülmüştür. 21-24 günlük larvaların boyu 10.56 mm ağırlığı ise 18.84 mg olarak ölçülmüştür. Bu değerler erkek larvada sırasıyla 10.85 mm ve 22.43 mg dır. 5-6 günlük dişi pupaların boyu ve ağırlıkları sırasıyla 9.48 mm ve 23.93 mg dır. Erkek pupada bu değerler 8.78 mm ve 1 1.39 mg olarak ölçülmüştür. 3-5 günlük dişi ergin boyu ve ağırlığı sırasıyla 9.72 mm ve 17.04 mg dır. Ergin erkekte bu değerler 8.98 mm ve 9.24 mg ölçülmüştür. Ayrıca, dişi ve erkekte kanat açıklığı sırasıyla 19.73 mm ve 18.79 mm olarak ölçülmüştür. Kromozom analizi için 4, dönem erkek larva ve olgun pupa kullanılmıştır. Kelebek larva ve pupalarının testisleri % 0.5' lik kolşisin solüsyonundan 0.1- 0.2 mi ve insect saline'li ortama bırakılmıştır. Sonra sitogenetik yöntemler uygulanmıştır. Testis hücrelerindeki metafaz kromozomları sayısal ve morfolojik olarak incelenmiştir. Kromozomlar çok küçük olduğundan kromozom çiftlerinin kromozom büyüklüklerine göre sıralaması yapılamamıştır. E. kuehniella 'nın kromozom sayısı yaklaşık 2n=56-60 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, number of chromosomes and structures was investigated. All stages of the moth, (larvae, pupae and adults) were reared on wheat flour and bran medium (5%) and maintained at 27±1°C and 70±5 °C relative humidity. All process were carried out at room temperature. Some morphological characteristics of development stages and adult were measured. For 2-3 days eggs. Lengths and weight are 0.63 mm and 0.28 mg respectively, (some measurement for) This values for 21-24 days-old female and male larvae were 10.56 mm and 18.84 mg ; 10.85 and 22.43 mg respectively. For 5-6 days-old female and male pupae length and weight were measured as 9.48 mm and 23.93 mg ; 8.78 mm and 1 1.39 mg respectively. Same values for 3-5 day-old female and male adults were 9.72 mm and 17.04 mg ; For chromosomes analysis, 4th stage male larvae, early pupa and adults were used. Testes were left in 0,1-0,2 ml colchicine (0,5%) and insect saline for one hour. Number of chromosomes and structures of metaphase were analysis in testes cells. The chromosomes are in a graded series of sizes such that pairs cannot be differentiated E. kuehniella have karyotype consisting of 56-60 pairs of chromosomes.