Afyonkarahisar ve civarında yayılış gösteren Limonium lilacinum (Boiss. & Bal.) wagenitz üzerinde anatomik, morfolojik ve sitogenetik çalışmalar
The anatomical, morphological and cytogenetic studies on Limonium lilacinum (Boiss. & Bal.) wagenitz distributed in Afyonkarahisar and environs
  1. Tez No: 213232
  2. Yazar: NURCAN EVLİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalısmada, Afyonkarahisar ve çevresinde yayılıs göteren Limonium lilacinum'un anatomik, morfolojik ve sitogenetik özellikleri incelenmistir. Bu çalısmanın amacı, bu bitkinin anatomik ve morfolojik özelliklerinin incelenmesiyle sistematikteki yerini belirlemek ve yapılacak sonraki çalısmalara yardımcı olmak, karyotip analizinin yapılmasıyla da detaylı kromozom morfolojilerini ortaya koymak ve ileride yapılacak çalısmalara ısık tutmaktır. Kök enine kesitlerde, en dısta rizoderm, korteks tabakası, öz kolları, floem ve ksilem, bunların içinde dagınık halde sklerankima demetleri bulunur. Yaprak amfistomatik ve stomalar anisositik tiptedir. Sesil salgı cepleri tuz depo etmektedir. Yaprak orta damarda floem, sklerankima hücreleri ile sarılmıstır. Sitogenetik çalısmalar sonucunda diploid kromozom sayısı 2n = 36, temel kromozom sayısı, 18 olarak bulunmustur. Bir çift satellit gözlenmistir. Anahtar kelimeler : Limonium lilacinum, sitogenetik, anatomi
Özet (Çeviri)
In this study, the anatomical, morphological and karyotype analysis of Limonium lilacinum distributed in Afyonkarahisar and environs were examined. The aims of this study were ;to determine the role of this plant on the systematic by examining its anatomical and morphological features ;to help the next studies which would be done about the same topic ;to clarify the detailed morphology of chromosomes. In root cross-sections, rhizodermis in the outer most layer of the root, cortex, phloem and xylem having scleranchyma rings and pith rays. Amphystomatic leaves have anisositic type stomata. Sessile glands deposite crystal salt. In midrip of leaf scleranchimatic cells surrounds the floem. In the cytogenetic studies, diploid chromosome number was counted as 2n=36. Basic chrosomosome number was 18. One pair of satellite in metaphase was observed. Key words : Limonium lilacinum, cytogenetic, anatomy.