Azerbaycan-Türkiye ilişkileri bağlamında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının etkisi
In the context of Azerbaijan-Turkey relations impact of International Turkic Culture Organization
- Tez No: 838795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri hem tarihsel bakımından hem kültürel bakımından uzun ve büyük döneme sahip olmaktadır. İki ülke arasındaki ilişkilerin ilk teması XIX. yüzyılında başlamış ve her iki ülke bakımından zorlu dönemlerden geçerek günümüze kadar gelişmiştir. Ancak iki ülke arasındaki ilişkiler Sovyetler Birliğinin dağılması ve Azerbaycan'ın tekrar bağımsızlığı sonrası yeni boyut kazanmış ve genişlemiştir. Bu dönem Türk Dünyasında yaşanan gelişmeler ve sıra Türk devletlerinin bağımsızlığının ilan etmesi Türk Birliğinin oluşturulması ve Türk Dünyasının zenginliklerinin tüm dünyada tanınması sebebiyle TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) 6 Türk devleti tarafından kurulmuştur. Kurulan bu teşkilat aracığıyla Türk Dünyasının tüm dünyaya açılması ve tanıtılması ile beraber Türk devletlerarasındaki işbirliği de sağlanmıştır. Türk Dünyasında kurulan ilk teşkilat olarak TÜRKSOY temel amacı olarak Türk Dünyasına bağlı olan Türk halkları arasında birlikteliği ve bağları güçlendirmek, sahip olunan ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktararak dünyaya tanıtmak için gayret göstermektir. Bu bağlamda bu çalışmada TÜRKSOY teşkilatının Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinde rolünü, yerini ve etkisini ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Relations between Azerbaijan and Turkey have a long and great period both historically and culturally. The first contact of the relations between the two countries began in the XIX century and has developed until today through difficult periods for both countries. However, the relations between the two countries gained a new dimension and expanded after the collapse of the Soviet Union and the re-independence of Azerbaijan. TURKSOY (International Organization of Turkic Culture) was established by 6 Turkic states due to the developments in the Turkic World in this period and the declaration of the independence of the Turkic states, the creation of the Turkic Union and the recognition of the riches of the Turkic World all over the world. Through this organization, cooperation between the Turkic states was ensured along with the opening and promotion of the Turkic World to the whole world. As the first organization established in the Turkic World, TURKSOY's main purpose is to strengthen the unity and ties between the Turkic peoples connected to the Turkic World, and to strive to introduce the common Turkish culture to the world by transferring it to future generations. In this context, in this study, the role, place and influence of TURKSOY organization in Azerbaijan-Turkey relations were discussed.