Koruma tedbirleri nedeniyle Tazminat Hukukunun teori ve uygulama yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of the Law of Compensation due to protection measures in terms of theory and practice
  1. Tez No: 838796
  2. Yazar: AHMET FURKAN YAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLER DAMLA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ceza yargılamasının temel amacının suç olarak nitelenen fiilin nasıl meydana geldiğini tespit ederek maddi gerçeği ortaya çıkarmak olduğu bilinen bir olgudur. Bu amacın gerçekleşmesi için şüpheli/sanığın temel hak ve hürriyetlerine koruma tedbirleri ile doğrudan müdahale edilmektedir. Ancak koruma tedbirleri yerine göre haksızlık/hukuka aykırılık teşkil edebileceğinden ortada bireyin mağduriyeti söz konusu olabilecektir. İşte hukuk devleti olmanın bir devlete yüklediği en önemli vazife de bu tip koruma tedbirlerinden kaynaklanan sorumluluğu üstlenebilmektir. Bu çalışmayla Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 141-144. Maddelerinde düzenleme altına alınmış bulunan“Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat”müessesi bu çalışmada hem teori hem de uygulamalar yönüyle ele alınarak incelenmiştir. Çalışma ile tazminat kurumunun kendi içinde var olan birtakım çelişkilerin ve eksikliklerin ortaya konularak, bunların giderilmesi ve bu kuruma daha fazla işlerlik kazandırılması için ilgililerin yararlanabileceği önerilerin hazırlanması amaçlanmıştır. Tezin tamamlanması ile koruma tedbirleri nedeniyle tazminat davalarında, yargı mercilerinin kararlarına ve kanun koyucunun düzenlemelerine katkı yapması, Türk Ceza Yargılaması Hukukundaki adil yargılanma hakkına fayda sağlaması, toplumun adli sisteme güveninin artmasına yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that the main purpose of criminal proceedings is to reveal how the act, which is described as a crime, occurs, in other words, to reveal the material truth. In order to realize this aim, the fundamental rights and freedoms of the suspect/defendant are directly interfered with with protective measures. However, since the protection measures may constitute injustice depending on the place, the individual will be victimized. The most important duty imposed on a state by being a state of law is to take the responsibility arising from these unfair protection measures. With this study, Articles 141-144 of the Criminal Procedure Code. In this study, the institution of“Compensation Due to Protective Measures”, which is regulated in its articles, has been examined in terms of both theory and practice. The aim of the study is to reveal some contradictions and deficiencies within the compensation institution itself and to prepare suggestions that can be used by those concerned in order to eliminate them and make this institution more functional. With the completion of the thesis, it is expected to contribute to the decisions of the judicial authorities and the regulations of the legislator in compensation cases due to protection measures, to benefit the right to a fair trial in the Turkish Criminal Procedure Law, and to contribute to the establishment of the public's confidence in the judicial system, to some extent.