Mobil uygulama kabul modeli ve bir uygulama örneği
Mobile application acceptance model and an application example
- Tez No: 838800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mobil uygulama geliştiricileri ve şirketler kullanıcıların mobil uygulamaları benimsemesindeki pozitif yönlü etkenleri anlamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada hazır alınan mobil uygulama kabul modelindeki değişkenlerin arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma modeli kapsamında incelenen değişkenler arasındaki ilişkilerin arayış içindeki araştırmacılar, şirketler ve geliştiricilere yol gösterici nitelikte olması hedeflenmiştir. Araştırmada gerçek bir mobil uygulama üzerinden (Turkcell mobil uygulama) mobil uygulamayı kullanan 304 katılımcı ile oluşan örneklemde çevrim içi anket kullanılarak nicel yöntem kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda kullanıcıların mobil uygulamadan ihtiyaç duydukları gereksinimler, algıladıkları fayda, performans beklentisi, özel normlar (çevre etkisi) , kullanıma yönelik tutumlar ve davranışsal niyet değişkenleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Gereksinimlerin algılanan fayda ve performans beklentisi üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisi vardır. Algılanan fayda, performans beklentisi ve özel normların kullanıma yönelik tutumlar üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisi vardır. Kullanıma yönelik tutumlarda davranışsal niyeti pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilemektedir. Model içerisinde yer alan değişkenlerin olumlu etkilenmesinde her bir değişken üzerinde artış sağladığı sonucu çalışmanın önemli bulgularındandır.
Özet (Çeviri)
Mobile application developers and companies are striving to understand the positive factors influencing users' adoption of mobile applications. This study aims to examine the relationships between the variables in the pre-established mobile application acceptance model. The goal of this research model is to provide guidance to researchers, companies, and developers in search of insights into the relationships among the variables studied. In this research, a quantitative method was employed using an online survey with a sample of 304 participants who use a real mobile application (Turkcell mobile application). The study's findings reveal significant and positive relationships between users' perceived needs from the mobile application, perceived benefits, performance expectations, special norms (environmental influence), attitudes toward usage, and behavioral intentions. The perceived needs have a significant and positive impact on perceived benefits and performance expectations. Perceived benefits, performance expectations, and special norms have a positive and significant impact on attitudes toward usage. Attitudes toward usage significantly and positively influence behavioral intentions. It is an important finding of the study that each variable in the model has a positive impact on the others.