Kars ilinde aile tarzı bir işletmede yetiştiriciliği yapılan gri macar kazı ve mast kazı melezlerinin yumurta verimi ve özellikleri ile kuluçka özellikleri
Egg production and characteristics and hatching characteristics of gray hungarian geese and mast geese crossbreeds in a family farm in Kars province
  1. Tez No: 838803
  2. Yazar: SELDA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KIRMIZIBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de kaz yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Kars ilindeki özel bir işletme koşullarında yetiştirilen Gri Macar ve Alman Mast kazı melezlerinin yumurta verimi ve özellikleri ile kuluçka özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü işletmede birinci yıl (2022) tek bir sürü halinde yetiştirilen 2-4 yaşlı toplam 425 baş kaz (241 erkek ve 184 dişi), ikinci yıl ise (2023) işletmenin 2022 yılında kendi yetiştirdiği yavrular içerisinden seçtiği ve ilk yumurtlama periyoduna girecek olan toplam 445 baş kaz (135 erkek ve 310 dişi) damızlık olarak kullanılmıştır. Çalışmada yetişkin sürünün (2022 yılı) yumurtlama sezon süresi 90 gün, sezon geneli yumurta verim ortalaması 25,52 adet/kaz, yumurta ağırlık ortalaması 159,4 g ve yumurta şekil indeksi %65,9 olarak belirlenmiştir. İlk yumurtlama periyoduna giren genç sürünün (2023 yılı) ise yumurtlama sezon süresi 122 gün, sezon geneli yumurta verim ortalaması 13,49 adet/kaz, yumurta ağırlık ortalaması 152,5 g ve yumurta şekil indeksi %65,5 olarak saptanmıştır. Çalışmada işletmede elde edilen yumurtalardan kuluçka işlemleri için 7.630 adet yumurta kuluçka edilmiştir. Kuluçka özelliklerinin incelenmesinde yumurtalar 6 yumurta ağırlık grubu oluşturularak değerlendirilmiş ve ayrıca incelenen kuluçka özellikleri üzerine yaşın etkisi araştırılmıştır. Yaşın incelenen kuluçka özelliklerinden fertilite oranı ve kuluçka randımanına etkisi (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the egg production, egg production and hatching characteristics of Grey Hungarian and German Mast goose crosses reared in a private family type enterprise in Kars province where goose breeding is intensively carried out in Türkiye. In the first (in 2022) laying season, a total of 425 geese (241 males and 184 females) aged 2-4 years, which had been raised as a single flock in the enterprise since before, and in the second (in 2023) laying season, a total of 445 geese (135 males and 310 females) in the first laying period (135 males and 310 females) selected from the goslings raised by the enterprise in 2022 were used as breeders. In this study, the duration of the laying season of the adult breeder flock (in 2022) was 90 days, the average egg production was 25.52 eggs/goose, the average egg weight was 159.4 g and the egg shape index was 65.9%. In the young breeder flock (in 2023), which entered the first laying period, the duration of the laying season was 122 days, the average egg production was 13.49 eggs/goose, the average egg weight was 152.5 g and the egg shape index was 65.5%. In this study, 7630 goose eggs were incubated for determination incubation traits in the enterprise. Eggs were evaluated by forming 6 egg weight groups and also the effect of age on hatching characteristics was investigated. While the effect of age on fertility rate and percent hatchability set eggs (P0.05).