Bocce ve dart sporcularının kişilik özellikleri ile sporda imgeleme düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Deconstruction of the relationship between personality traits of bocce and darts athletes and their level of imagination in sports
- Tez No: 838804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖKTEM, DR. EDA ADATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Türkiye bocce bowling ve dart federasyonu faaliyet programında yer alan müsabakalarda yarışan bocce ve dart sporcularının kişilik özellikleri ile imgeleme düzeylerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, mevcut durumu belirlemek adına ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2021-2022 sezonunda TBBDF'nin bocce ve dart müsabakalarında büyükler kategorisinde lisanslı olarak yarışmış olan 189 bocce sporcusu ve 130 dart sporcusu olmak üzere toplamda 319 sporcu dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılacak verilerin toplanması amacı ile katılımcılara ''Kişisel Bilgi Formu'',“Sporda İmgeleme Envanteri”ve ''Beş Faktör Kişilik Envanteri'' olmak üzere üç farklı forma ait sorular yöneltilmiştir. Verilerin analizinde basit kolerasyon, Anova-Tukey ve T-testleri yapılarak çalışmanın sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the personality characteristics and imagery levels of bocce and darts athletes competing in the competitions included in the activity program of the Turkish Bocce Bowling and Darts Federation. In the research, the correlational survey model was used to determine the current situation. 189 bocce athletes and 130 darts athletes, in total of 319 certified athletes who competed in the adult category on the bocce and dart competitions of TBBDF in the 2021-2022 season were included in the study. In order to collect the data that is going to be used in the research, questions of three different forms were asked to the participants:“Personal Information Form”,“Imagery in Sports Inventory”and“Five Factor Personality Inventory”. In the analysis of the data, the results of the study were obtained through conducting methods of simple correlation, Anova-Tukey and T-tests.