Farklı oranlarda soğan suyu ve paprika oleoresini ile marine edilmiş tavuk taşlığının fizikokimyasal ve duyusal özellikleri
Physicochemical and sensory properties of marinated chicken gizzard marinated with different proportions of onion juice and paprika oleoresin
  1. Tez No: 838808
  2. Yazar: BAHADIR BEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, marine tavuk taşlığı üretiminde farklı oranlarda soğan suyu, paprika oleoresini ve soğan suyu+paprika oleoresini içeren marinat kullanımının marine tavuk taşlığının fizikokimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla üretilen marine tavuk taşlığı grupları Kontrol (marinasyonda soğan suyu ve paprika oleoresini kullanılmayan grup), S5 (%5 soğan suyu içeren marinat ile marine edilen), S10 (%10 soğan suyu içeren marinat ile marine edilen), P05 (%0.5 paprika oleoresini içeren marinat ile marine edilen), P1 (%1 paprika oleoresini içeren marinat ile marine edilen), S5P05 (%5 soğan suyu ve %0.5 paprika oleoresini içeren marinat ile marine edilen) ve S10P1 (%10 soğan suyu ve %1 paprika oleoresini içeren marinat ile marine edilen) grup olmak üzere 7 (yedi) grup marine tavuk taşlığı üretilmiştir. Marine tavuk taşlıklarının fizikokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla renk (CIE L*a*b*), su aktivitesi (aw), pH, titrasyon asitliği (TA), marinat absorbsiyonu, pişirme kaybı değerleri ölçülmüştür. Marine tavuk taşlıklarının genel bileşimini belirlemek amacyla nem, yağ, protein, kül ve tuz analizleri yapılmıştır. Bunun yanısıra çiğ ve pişmiş örneklerin TBA değerleri ölçülmüş ve duyusal değerlendirme yapılmıştır. Marine taşlık gruplarının nem, yağ, protein, kül ve tuz içeriklerinin sırasıyla %77.56-80.79, %1.17-1.62, %13.17-14.48, %2.51-2.71 ve %2.02-2.26 aralığında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using marinade containing different amounts of onion juice, paprika oleoresin, and onion juice + paprika oleoresin in the production of marinated chicken gizzards on the physicochemical and sensory properties of marinated chicken gizzards was examined. For this purpose 7 (seven) groups of marinated chicken gizzards were produced and named as control (group without onion juice and paprika oleoresin in the marination), S5 (marinated with marinade containing 5% onion juice), S10 (marinated with marinade containing 10% onion juice), P05 (marinated with marinade containing 10% onion juice), P05 (marinated with marinade containing 0.5% paprika oleoresin), P1 (marinated with marinade containing 1% paprika oleoresin), S5P05 (marinated with marinade containing 5% onion juice and 0.5% paprika oleoresin) and S10P1 (marinated with marinade containing 10% onion juice and 1% paprika oleoresin).. With the purpose of determining the physicochemical properties of marinated chicken gizzards, colour (CIE L*a*b*), water activity (aw), pH, titratable acidity (TA), marinate absorption and cooking loss values were measured. Moisture, fat, protein, ash and salt analyzes were performed to determine the general composition of marinated chicken gizzards. In addition, TBA values of raw and cooked samples were measured, and sensory evaluation was made. It was concluded that the moisture, oil, protein, ash and salt contents of the marinated gizzard groups were in the range of 77.56-80.79%, 1.17-1.62%, 13.17-14.48%, 2.51-2.71% and 2.02-2.26%, respectively.