Öğretmenlerin algılarına göre okullarda farklılıkların yönetiminin örgütsel değişim açıklığına etkisi
The effect of management of diversity in schools on organizational change openness according to teachers' perceptions
- Tez No: 838821
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SEZGİN NARTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin algılarına göre okullarda farklılıkların yönetiminin örgütsel değişim açıklığına etkisini belirlemektir. Araştırmada öğretmen görüşlerinin cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, öğretim kademeleri, mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Ankara ili Çubuk İlçesinde 73 kamuya ait ilkokul, ortaokul ve lisede görev yapan 1382 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri 328 öğretmenin çevrimiçi katılımıyla elde edilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracında kişisel bilgi formu, farklılıkların yönetimi ölçeği, değişime açıklık ölçeği yer almaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Balay ve Sağlam (2004) tarafından geliştirilen“Farklılıkların Yönetimi Ölçeği”, Smith ve Hoy (2007) tarafından geliştirilen ve Demirtaş (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan“Okulların Değişime Açıklığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. İki kategori içeren değişkenlere göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla kategoriye sahip değişkenlere göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki için Spearman korelasyon analizi ile basit doğrusal regresyon analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular şu şekildedir: Çalışmaya katılan öğretmenlerin farklılıkların yönetimi algıları“katılıyorum”düzeyinde; ölçeğin alt boyutları olan bireysel tutum ve davranış, örgütsel değer ve normlar, yönetsel uygulama ve politika algıları da“katılıyorum”düzeyindedir. Öğretmenlerin okulların değişime açıklık algıları,“orta düzeyde katılıyorum”; öğretmenin değişime açıklığı ve okul çevresinin değişim baskısı alt boyutlarında“orta düzeyde katılıyorum”, müdürün değişime açıklığı alt boyutunda ise“çoğunlukla katılıyorum”düzeyindedir. Farklılıkların yönetimi ölçeği ve alt boyutlarını tümü ile değişime açıklık genel düzeyleri ve tüm alt boyutları arasında istatiksel olarak pozitif yönde ve anlamlı ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of diversity management in schools on organizational openness to change according to teachers' perceptions. In the study, it was examined whether teachers' views differed according to gender, marital status, education level, education levels, and professional seniority variables. The population of the study consists of 1382 teachers working in 73 public primary, secondary and high schools in Çubuk District of Ankara province in the 2020-2021 academic year. Research data were obtained with the online participation of 328 teachers. Relational survey model was used in the study. The data collection tool includes personal information form, diversity management scale and openness to change scale.“Management of Diversity Scale”developed by Balay and Sağlam (2004) and“Schools' Openness to Change Scale”developed by Smith and Hoy (2007) and adapted into Turkish by Demirtaş (2012) were used as data collection tools. SPSS 22.0 program was used to analyze the data. Mann Whitney U test was used to compare scale scores according to variables with two categories, and Kruskall Wallis H test was used to compare scale scores according to variables with three or more categories. Spearman correlation analysis and simple linear regression analysis methods were used for the relationship between the scales. The findings obtained as a result of the research are as follows: The diversity management perceptions of the teachers participating in the study are at the level of“agree”; the perceptions of individual attitudes and behaviors, organizational values and norms, administrative practices and policies, which are the sub-dimensions of the scale, are at the level of“agree”. Teachers' perceptions of schools' openness to change are at the level of“moderately agree”;“moderately agree”in the sub-dimensions of teacher's openness to change and school environment's pressure for change, and“mostly agree”in the sub-dimension of principal's openness to change. A statistically positive and significant relationship was found between the management of diversity scale and all of its sub-dimensions and the general level of openness to change and all of its sub-dimensions.