Web araçlarının kullanımına ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
The investigation of views of classroom teachers on the usage of web tools
- Tez No: 838822
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KARAKIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma, Web 2.0 araçlarının kullanımına ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerini farklı değişken ve boyutlar açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Sınıf öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarını kullanımlarının ve ölçeğin alt boyutlarının; cinsiyete, yaşa, kıdeme, öğrenim durumuna, nerede öğretmenlik yaptığı ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği sınıf öğretmenlerinin görüşleri ışığında ortaya konulmuştur. Araştırmada nicel ve nitel verilerin bir arada bulunduğu bir karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu için araştırmacı tarafından geliştirilmiş,“Demografik Bilgiler Formu”ve“Sınıf Öğretmenlerinin İlkokul Düzeyinde Web 2.0 Kullanımı Ölçeği”nitel boyutu için yine araştırmacı tarafından geliştirilen,“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmına 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içerisinde Siirt ili genelinde görev yapan 181 sınıf öğretmeni katılmış, araştırma gönüllülük esasına dayalı ve online anket yolu ile gerçekleştirilmiştir. Nitel kısım için 8 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler yapılarak frekans, yüzde değerleri bulunmuş ve Korelasyon Analizleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Ölçeğin analizi için Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri sonucunda; sınıf öğretmenlerinin ilkokul düzeyinde Web 2.0 araçlarını kullanımlarının; cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farklılık göstermezken kıdem, öğrenim durumu, nerede öğretmenlik yaptığı değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin ilkokul düzeyinde Web 2.0 araçlarını kullanımlarının; yaş ve sınıf mevcudu değişkenleri ile arasında anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin çözümlenmesi sonucunda ise öğretmenlerin genellikle derslerinde Web 2.0 araçlarını kullanmaya çalıştıklarını ancak kullanımı müfredat ve iş yoğunluğu, mesleki yetersizlikler, donanım ve alt yapı gibi bazı etmenlerin etkilediğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the classroom teachers' views regarding the use of Web 2.0 tools in terms of different variables and dimensions. Teachers' use of Web 2.0 tools level were investigated to find out whether there are any significant differences according to gender, age, seniority, education level, class size and where they teach. In the research, a mixed research methodology, in which quantitative and qualitative data are combined, was adopted. The“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher was used for the qualitative dimension of the“Demographic Information Form”and“Primary School Teachers' Web 2.0 Usage Scale at Primary School Level”, which was developed by the researcher for the quantitative dimension of the study. In the quantitative part of the research, 181 classroom teachers working throughout the province of Siirt participated in the 2022-2023 academic year, and the research was carried out on a voluntary basis and through an online survey. For the qualitative part, 8 teachers were interviewed. In the analysis of quantitative data, both descriptive statistics, by the provision of frequency and percentage values, and Correlation Analyzes were used. Furthermore, a content analysis of the interviews was provided. Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were used to analyze the scale. As a result of the quantitative data of the research; primary school teachers' use of Web 2.0 tools; While there was no significant difference in terms of gender variable, it was concluded that there was a significant difference in terms of seniority, educational status, and where he taught. Primary school teachers' use of Web 2.0 tools; It was concluded that there is a significant relationship between age and class size variables. As a result of the analysis of the qualitative data of the research, it was concluded that teachers generally try to use Web 2.0 tools in their lessons, but some factors such as curriculum and workload, professional inadequacies, equipment, and infrastructure affect their use.