Yeşil devrim sonucu buğday çeşitlerindeki değişimin mutfak üzerine etkileri
The effects of the green revolution on wheat on the kitchen
  1. Tez No: 867077
  2. Yazar: CEYLAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Beslenme ihtiyacının karşılanması oldukça önemli bir konudur. Yeşil devrim ile bitkisel üretimin en önemli kalemlerinden biri olan buğdayın üretiminde yaşanan değişim; insan sağlığı, çevre, çeşitlilik ve mutfak kültürümüzü olumsuz etkilemiştir. Buğdayın ilk kez Türkiye'de kültüre alındığı ve çeşitlilik açısından oldukça zengin bir ülke konumunda olmasına karşın 1960 itibari ile Yeşil Devrimin cazibesine katılan ülkelerden biri haline gelmiş ve bu durum yerel buğday çeşitlerinin ve ekim alanlarının daralmasına, yerel çeşitlerimizin küçük ölçekte genelde çiftçinin kendi tüketimi ile sınırlı hale gelmesine neden olmuştur. Mutfak kültürünün devamı sağlayabilmemiz için sürdürülebilir gıdaya ihtiyaç vardır. Ticari buğday türlerinin yoğun girdi kullanımına dayanması ve girdilerin neden olduğu sorunlar yeni tarım anlayışının sürdürülebilir olmadığını göstermektedir. Yapılan literatür taraması sonucunda yerel buğday çeşitlerinin sürdürülebilir tarım anlayışına uygunluğu obezite, tip 2 diyabet vb. hastalıkların diyetinde faydalı olabileceği, yerel türlerin, bulundukları bölgeye iyi uyum sağlamış türler olduğu ve bulgur, makarna, ekmek ve bisküvi gibi ürünlerin yapımı için iyi bir kaynak olabileceği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Meeting nutritional needs is a crucial matter. The shift in wheat production, one of the key components of plant-based production, due to the Green Revolution has had adverse effects on health, the environment, biodiversity, and our culinary culture.Although Turkey was initially rich in wheat diversity and was one of the countries where wheat was first cultivated, by 1960, it succumbed to the allure of the Green Revolution, leading to the narrowing of local wheat varieties and cultivation areas. This resulted in local varieties becoming limited to small-scale consumption mostly by farmers themselves. Sustainable food is necessary for the continuation of culinary culture. The reliance of commercial wheat varieties on intensive inputs and the issues caused by these inputs indicate that the new agricultural paradigm is not sustainable.A literature review suggests that local wheat varieties align with the principles of sustainable agriculture. They could be beneficial in diets for diseases like obesity and type 2 diabetes. Local varieties are well-adapted to their regions and could serve as a good source for products such as bulgur, pasta, bread, and biscuits.