II. Abdülhamid dönemi'nde Anadolu topraklarında gerçekleştirilen ulaştırma yatırımlarından karayolu yapım ve onarım projeleri ve iktisadi yapıya etkileri
Road construction and repair projects from transportation investments made in Anatolian territories during the Abdulhamid (II) period and their effects on the economic structure
  1. Tez No: 838846
  2. Yazar: AHMET AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ SIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
İnsanoğlunun var olduğu günden beri, ulaştırma kavramına yüklenen misyonun ve yüklenen anlam genişliğinin ne kadar büyük olduğunu bu tanım göstermektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı, 1876-1908 dönemi içerisinde yapılan ulaştırma yatırımları içerisinde kendisine yer bulan Karayolu Yapım ve Onarım Faaliyetleri neticesinde, yol güzergâhı içerisindeki iktisadi etkilerin sebep ve sonuç ilişkisi içerisinde incelenmesidir. İlk olarak 1871 yılında çıkarılmış olan Vilâyetler Nizamnâmesi içerisindeki bölümlendirme (Vilâyet, kazâ, liman vb.) çerçevesinde lokasyonların tespiti gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu lokasyonlar içerisinde arşiv araştırılması ile yol yapım ve onarım faaliyetleri ile ilgili istatistiki bilgiler (harcama tutarı, yol uzunluğu vb.) tespit edilmiştir. Analiz kısmında yol yapım ve onarım faaliyetlerinin tarımsal üretim, sınai faaliyetler ve ticari faaliyetler araştırma dönemi içerisindeki bütçe, tarımsal üretim, ithalat ve ihracat verileri ile yine arşiv belgeleri ışığında analizi yapılmıştır. Bu araştırmada, incelenen lokasyonlarda bahsedilen faaliyet alanlarında artış olduğu tespit edilmiştir. Belirli dönemlerde ise çeşitli sebeplerin varlığı ile (deprem, sel, kuraklık vb.) bu faaliyet alanlarında azalışlar tespit edildiği görülmüştür. Bu çalışmada ayrıca literatür araştırmalarında ulaştırma harcamaları ile iktisadi büyüme arasındaki genelde çift yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmesi nedeniyle, yapımı günümüzde tamamlanan fakat araştırma dönemi içerisinde projelendirilip de yapımı tamamlanamayan projelerin, bu araştırmalara sunacağı katkı için ayrıntılı incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This definition shows how great the mission and the breadth of meaning attributed to the concept of transportation have been since the existence of human beings. The main purpose of this thesis study is to examine the economic effects on the road route within the cause and effect relationship as a result of the road construction and repair activities, which took place in the transportation investments made in the period of 1876-1908. First of all, the province, county, port, etc., where road construction and repair was carried out. Locations were determined within the framework of the partitioning in the regulations of the provinces, which was issued in 1871. Then, statistical information (expenditure amount, road length, etc.) related to archive research and road construction and repair activities in these locations were determined in the light of archive documents. In the analysis part, the analysis of road construction and repair activities in the light of agricultural production, industrial activities and commercial activities budget, agricultural production, import and export data and archive documents was made during the research period. In this research, it has been determined that there is an increase in the mentioned activity areas in the examined locations. In certain periods, it has been observed that there are decreases in these activity areas due to the presence of various reasons (earthquake, flood, drought, etc.). Also, in this study, due to the fact that there is a bidirectional causality relationship between transportation expenditures and economic growth in literature research, a detailed examination of the projects that were completed but not completed during the research period was made for their contribution to these researches.