Bir sınıf imgesi olarak resim sanatında ayakkabı formu
Shoe form in painting as a class image
- Tez No: 838853
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Resim sanatında, ele alınan konular simge ve sembollerle anlatılır. Ayakkabı da bunlardan biridir. Ayakkabılar sadece giyen kişi hakkında bilgi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda birçok başka anlam ve mesajı da ifade eder. Ayakkabılar, resim sanatında ve diğer sanat formlarında, sembolizm, sosyal ve kültürel anlamlar, sınıf temsil objesi gibi çeşitli şekillerde kullanılır. Sınıf, toplumun ırk, cinsiyet, din, mal varlığı, otorite, prestij ve statüye göre bölünmesidir. Bu sınıflar, bireylerin gelir düzeyi, meslekleri, eğitim seviyeleri ve yaşam tarzları gibi faktörlere dayalı olarak oluşur. Her sınıfın kendi değerleri, alışkanlıkları ve tercihleri olduğu için bu sınıf farklılıkları, temsil objeleri ve sembollerle de ifade edilir. Bir Sınıf İmgesi Olarak Resim Sanatında Ayakkabı Formu başlıklı tezde, sınıfların, ayakkabı formu üzerinden ifade biçimleri ele alınmıştır. Tez çalışmasında, sınıf ve ayakkabı üzerine literatür taraması yapıldı. Sosyal sınıf ve sanat eserlerindeki ayakkabı tasvirleri, çeşitli sanat formlarından örneklerle tez kapsamına dahil edildi. Ayakkabının, ilkel dönemden günümüze kadar toplumsal devinimlerle paralel değişimler geçirdiği ve toplumun sınıfsal ayrışmalarında gösterge olarak önemli bir yeri olduğu görüldü. Ayrıca, Rönesans Dönemi'nden Çağdaş Sanat'a kadar sanatın çeşitli alanlarında da güçlü bir sınıf imgesi olarak kullanıldığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In painting art, the subjects handled are expressed with images and symbols. A shoeimageis one of them. Shoes not only provide information about the wearer, but also convey many other meanings and messages. Shoes are used in painting and other art forms in various ways such as symbolism, social and cultural meanings, class representation objects. A class is the division of society by race, gender, religion, wealth, authority, prestige and status. Such classes are formed based on factors like individuals' income level, occupation, education degree and lifestyle. Since each class has its own values, habits and preferences, these class varieties are also expressed by representation objects and symbols. In this thesis titled Shoe Form in the Art of Painting as a Class Image, expression manners of classes through shoe form is handled. In thethesis study, a literature review on class and shoes is made. From the Renaissance Period to the present, social class and depictures of shoes in works of art are included in the thesis with examples from various art forms.