Resim sanatında cinsellik ve erotizm imgesi
Sexuality and image of erotism in Turkish picture art
- Tez No: 117256
- Danışmanlar: PROF. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ RESİM SANATINDA CİNSELLİK VE EROTİZM İMGESİ Neslihan ÖZGENÇ Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof. Abdullah DEMİR Kendine özgü bütünlüğü içersinde, toplumsal ve kültürel bir varlık olan insan, tüm eylemlerini özünde kendine dönüştürerek ilerlemektedir. Tarih boyunca cinsel eylemlerini de farklı anlayışlara yükleyerek, kendine dönüşüm çarkına yeni tatlar katarak yaşamıştır. Toplumsal baskı ve iktisadi yapılanmalar, kadın olgusunu, cinsel eylemler kapsamına sokup, erkeğin hegemonyasına dayalı bir kültürün sanatında, sanatçısıyla ve alıcısıyla ortak bir güç yaratmıştır. Cinsel güdülerinden korkup, kaçan kültürler, ket vurmanın yarattığı sonuçlarını, farklı alanlarda meydana gelen kültürel patlamalarda telafi etmeye çalışmışlardır. Toplumun tüm bu baskılarına karşın sanat, cinselliği dolaylı yollardan da olsa günceliğine almıştır. Bir iletişim alam olan resim, cinselliğin ve erotizm imgelerinin kattığı renk ile kültürün değerlerine karşı gelirken, geleceğini tespit eden psikanaliz yaklaşımlara da ayna tutmaktadır. Erotik anlatım, resim alanında plastik değerlerin etkisinde, sanatçının üretim süresince yaşanan, küçük ölümlerin (orgazmın) rengini, alıcısına uzatmaktadır. Sanatçının kendini bulma edinimi erotik imgelerle özleşirken, alıcı yaşamından bir kesit olarak gördüğü imgeler karşısında, bir hesaplaşmanın içine düşmektedir. Erotizmin bedensel dilinin, çizgi, renk, form ve biçimlerle resim alanına uzanışı, üreme içgüdüsünden tamamen uzaklaşıp, cinsel güdünün yaratım alanında, Eros'un attığı ok ile şekillenmektedir. Erotizmin resim ile iç içe geçişi, en mahrem anında bile, estetizmin kuralları arasında sınırlı kalmaktadır." Bu sınır yanlızca alıcısında sonsuz boyuta ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT As a social and cultural creature humanbeing progresses doing his actions for himself. Throughout the history he has found different taste of his sexual actions. Social oppression and economic construction made women passive and this caused the existence of art based on the domination of man. Although they tried to dominate their sexual sides, it never prevented them from behaving abnormally. And also it couldn't stop eroticism. As a means of communication painting destroys oil values of the culture with the help of eroticism and also it reflects psychoanalyst reactions of its future. Erotic explanation, in the field of painting under the effects of plastic values gives the colour of small deaths to its receiver in the process of creation. While artist's ability of expression identifies himself/herself with the erotic images, receiver judges himself/herself in front of the images sa a part of his/her life. Body language of eroticism lying in the field of painting with its line, colour and from differs. From instinct of breeding. İt is for med with the arrow thrown by Eros. Under the rules of esthetics relation of painting with eroticism stays restricted and this makes the receiver reach the eternity.