Factors affecting bank selection in export financing: The case of Turkey
İhracat finansmanında banka seçimini etkileyen faktörler: Türkiye örneği
  1. Tez No: 838910
  2. Yazar: SORAIYA BAHARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İhracatçılar, uluslararası ticaret işlemlerini kolaylaştırmak için sıklıkla ticaret finansmanına güvenirler ve bir banka seçimi, bu işlemlerin başarısını önemli ölçüde derinden etkileyebilir. Bu çalışma, ihracatçıların Türkiye'de bir banka seçerken göz önünde bulundurdukları kilit faktörleri belirlemeyi hedeflemektedir. Bu amacı gerçekleştirmek için banka seçimine ilişkin önemli kriterlerin çeşitli araştırmalarda sürekli olarak vurgulandığı faktörlerden yola çıkarak kavramsal bir çerçeve geliştirilmiştir. Birincil araştırma aracı olarak beş puanlı Likert ölçeği kullanılmış ve katılımcıların otuz iki değişken üzerindeki anlaşma veya katılmama düzeyleri ölçülmüştür. İstatistiksel analizler, Sosyal Bilimler İçin İstatistiksel Paket (SPSS) ve Microsoft Excel kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın araştırma örneği toplamda 130 katılımcıyı içermektedir. Veri analizi, birbirleriyle ilişkili değişkenleri daha kapsamlı temel faktörlere dahil etmeyi amaçlayan keşfedici faktör analizi içermiştir. Yanıtları değerlendirmek için temel bileşen analizi, varimax döndürme yöntemiyle kullanılmıştır. Farklı faktör gruplarındaki yanıtların güvenilirliğini değerlendirmek için Cronbach alfa kullanılmıştır. Analiz sonuçları, ihracatçıların banka seçimini etkileyen en önemli üç faktörün güvenlik ve dolandırıcılıkla mücadele önlemleri (ortalama puan 4.60), bankanın yirmi dört yedi müşteri desteği sağlaması (ortalama puan 4.59) ve işlemlerin hızı ile verimliliği (ortalama puan 4.55) olduğunu göstermektedir. Temel bileşen analizi çıkarma yöntemi kullanılarak elde edilen döndürülmüş bileşen matrisi, otuz iki değişkeni etkili bir şekilde beş ana ilişkili faktör grubuna ayırmıştır; Çeşitli Ürün ve Hizmet Teklifleri, Bilgi Üstünlüğü ve Yüksek Kaliteli Hizmetler, Banka Sınıflandırması, Pazarlama Stratejileri ve Müşteri Sadakati ve Banka İtibarı. Genel olarak, bu çalışma, Türkiye bağlamında ihracatçıların banka seçim süreçlerini etkileyen faktörlere dair önemli bilgiler sunarak, karar verme davranışlarını aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Exporters frequently rely on trade finance to facilitate international trade transactions, and the choice of a bank can profoundly impact the success of these transactions significantly. The current research aims to identify essential factors that exporters consider when selecting a bank in Turkey. We developed a conceptual framework to achieve this goal, drawing from consistent factors highlighted in various studies as critical criteria for bank selection. Employing a five-point Likert scale questionnaire as the primary research instrument, participants' agreement or disagreement levels were measured across 32 variables. Statistical analyses were conducted using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) and Microsoft Excel. The research sample for this study encompassed a total of 130 participants. Data analysis involved an exploratory factor analysis, aimed to insert interconnected variables into more comprehensive underlying factors. Principal Component Analysis, employing the varimax rotation method, was utilized to analyze the responses. Internal consistency was assessed through Cronbach's alpha test to ensure reliability across different factor groups. The analysis results indicate that the top three influential factors guiding bank selection among exporters are security and anti-fraud measures, twenty-four-seven customer support, and speed and efficiency of transactions. Utilizing the Principal Component Analysis extraction technique, the rotated component matrix effectively grouped the thirty-two variables into five major correlated factors: Diverse Product Offerings and Services, Informational Excellence and High-Quality Services, Bank Classification, Marketing Strategies and Customer Loyalty, and Bank Reputation. Overall, this study contributes valuable insights into the decision-making process of bank selection among exporters, shedding light on the factors influencing their choices within the Turkish context.