PLC ve SCADA destekli pozisyon kontrolü
PLC and SCADA supported position control
  1. Tez No: 83892
  2. Yazar: AHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT DALDABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada, birçok endüstriyel alanda ihtiyaç duyulan pozisyon kontrol sistemleri incelenmiş ve tek eksenli pozisyon kontrol sistemi gerçekleştirilmiştir. Tek eksenli pozisyon kontrol sistemi PLC ve SCADA ile kontrol edilmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, pozisyon kontrol için gerekli olan programlanabilir lojik kontrolör incelenmiştir. İkinci bölümde, pozisyon kontrol sistemlerinde kullanılan motor ve sürücüler anlatılmıştır. Pozisyon kontrol sisemleri, daha çok servomotor ve step motor kullanılarak gerçekleştirildiği için bu motorlar üzerinde daha çok durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, pozisyon geribesleme elemanları tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, veri tabanlı gözetleme ve kontrol sistemi açıklanmıştır. Beşinci bölümde, açık ve kapalı çevrim pozisyon kontrol tipleri anlatılmıştır. Tek eksenli kapalı-çevrim pozisyon kontrol sistemi tasarlanmış ve tasarlanan bu sistem PLC ve SCADA kullanılarak pratik olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda çok eksenli pozisyon kontrol sistemlerinin gerçekleştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Son bölümde ise; elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, position control systems required on many industrial areas have been investigated and single axis control system has been designed. The single axis position control system is controlled by Programmable Logic Controller (PLC) and SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). In the first chapter of this study, PLC required for position control has been examined. In the second chapter, motors and drivers used in position control systems have been explained. Due to wide use of servo and step motors in position control systems, they have been examined in detail in this chapter. In the third chapter, position feedback components have been introduced. Supervisory control and data acquisition has been explained in the chapter four. Open loop and close loop position control types have been stated in the fifth chapter. Also, a closed loop position control system has been designed and it has been practically designed by using PLC and SCADA. At the end of the study, some suggestions have been done to design, multi-axis position control systems. In the last chapter the results obtained were discussed.