Amberlit XAD-8 ile dolgulu bir kolonda inorganik Sb(III) ve Sb(V) iyonlarının türlemesi
The Speciation of inorganic Sb(III) and Sb(V) ions in a column filled with amberlite XAD-8
  1. Tez No: 83891
  2. Yazar: NALAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞAN, PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Sulu çözeltilerde inorganik Sb(III) ve Sb(V) iyonlarının türlemesi çalışıldı, iyodo ve APDC kompleksleri olarak Sb(III) ve Sb(V) iyonlarının Amberlit XAD-8 reçinesi ile dolgulu bir kolondaki adsorpsiyon davranışları incelendi. Sb(III) ve Sb(V) iyonları kantitatif olarak, birlikte, 0.8 M Nal ve 0.2 M H2SO4 içeren bir çözeltiden XAD-8 kolonu vasıtasıyla geri kazanıldı. Diğer taraftan, bir APDC kompleksinin olarak Sb (III) iyonları kantitatif olarak adsorplandı. Tersine kolon üzerinde Sb(V) - APDC kompleksin geri kazanma değerleri pH 5'de % 10'un altında bulundu. Bu verilere göre Sb(III) + Sb(V) iyonları olarak toplam antimon ve Sb(III) iyon konsantrasyonları sırasıyla XAD-8/NaI ve XAD-8/APDC sistemleri ile tayin edildi. Sb(V) iyon konsantrasyonu XAD-8/NaI sistemi ile bulunan toplam antimon konsantrasyonundan çıkarılmasıyla hesaplandı. Geliştirilen metot sulu çözeltilerde ve sentetik deniz suyu örneklerinde Sb(III) ve Sb(V) iyonlarının tayinine uygulandı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The speciation of inorganic Sb(III) and Sb(V) ions in aqueous solutions were worked. The adsorption behaviours, of Sb(lll) and Sb(V) ions as iodo and APDC complexes on a column filled Amberlite XAD-8 resin were investigated. Sb(III) and Sb(V) ions were quantitatively, simultaneously, recovered From a solution containing 0.8 M Nal and 0.2 M II2SO4 by the XAD-8 column. On the other hand, Sb(III) ions were adsorbed with quantitatively as a APDC complex. On the column in contrast, the recovery values of Sb(V)-APDC complex were found to be below 10%, at pH5. According to these data, the concentrations of total antimony as Sb(lll) plus Sb(V) ions and Sb(lll) ion were determined with XAD-8/Nal and XAD-8/APDC systems, respectively. The concentration of Sb(V) ion was calculated by subtracting the Sb(III) concentration found with XAD-8/APDC system from the total antimony concentration found with XAD-8/NaI system. The developing method was applied to determine Sb(lll) and Sb(V) ions in aqueous solution and artificial sea water sample.