Dönüşüm tablolarının kuramsal ve gözlemsel sonuçlarının karşılaştırılmasındaki etkinliği
The Efficiency of transformation tables in comparison of the results of observation and theoretical results
  1. Tez No: 83893
  2. Yazar: ALİ SAVRANLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Küresel ve Açık Yıldız Kümelerinin gözlemsel Hertzsprung- Russell (CM) Diyagramları ile kuramsal Hertzsprung-Russell (HR) Diyagram ları arasındaki dönüşüm bağıntıları, tabloları literatürde Kenyon ve Hartmann (1995) (KH95) ve Flower (1977, 1996) (F96) tarafından verilmiştir. Bu dönüşümler küresel yıldız kümesi M92(NGC 6341, C1715+432), açık yıldız kümesi Trapezium ve Taurus Auriga Moleküler Bulutsusunda yeni oluşan yıldızlar içerisinde gözlenen T Tauri yıldızlarına uygulanarak, bu kümeler ve gruplar için elde edilen yaşlar (Küçük, 1998)galaksimizin yaşı ile karşılaştırılmış ve dönüşümlerin birbirlerine göre etkinlikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The transformation tables involving -in the observa tional Hertzsprung- Russell (CM) Diagram and theoretical Hertzsprung- Russell (HR) Diagram have been presented in litera ture by Kenyon ve Hartmann (1995) (KH95) and Flower (1977, 1996) (F96). Applying these transformations to globular cluster M92(NGC 6341, C 1715+432), open cluster Trapezium and T Tauri stars which are observed around newly formed stars in Taurus Auriga Molecular Cloud the ages obtained for these clusters and groups are compared to the age of our galaxy and the efficiency of the transformation tables are discussed with respect to each other.