Nihilism as an opportunity to affirm life in Nietzsche
Nietzsche'de yaşamı olumlamanın bir imkanı olarak nihilizm
  1. Tez No: 838927
  2. Yazar: MUSTAFA MESİH AKDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET İKBAL BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, bir kültür hekimi olarak Nietzsche'nin, Batı düşünce geleneğinin karakterini oluşturan nihilizm hastalığını teşhis etme ve aşma stratejilerine odaklanıyor. Nihilizm bir yandan, Batı metafiziğinin tarihsel serüvenine içkin bir mantığın kaçınılmaz bir sonucuyken, diğer yandan varoluşsal olarak insanın yaşamla kurmuş olduğu ilişkiyle ilgilidir. Çalışmanın peşinde olduğu soru, bir hastalık olarak nihilizmin kendisinin aynı zamanda yaşamı olumlamak ve haklı çıkarmak adına bir fırsat barındırıp barındırmadığıdır. Bu anlamda, Nietzsche'nin nihilizmin çift-değerli ve çok katmanlı yapısını teşhis etmek için başvurduğu araçlar olan değer, soykütük, doğallaştırma, psikofizyoloji ve güç istenci kavramları ele alınacaktır. Nietzsche Batı metafiziğinin nihilizm sorununu örtbas eden değerlerin altını oymak ve kavramsal çerçevesini istikrarsızlaştırmak adına öncelikle değerlerin oluşturulma zemininden hareketle bir soruşturma yürütür. Böylelikle Nietzsche, doğalcı bir çerçevede, değerleri değerlendiren insanın psikolojik ve fizyolojik yapısını soykütüksel bir çalışmayla inceler. Çalışma boyunca Nietzsche'nin, söz konusu araçlara başvurarak, nihilizmi nasıl bir fırsat olarak değerlendirdiği sorunsallaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the strategies of Nietzsche as a cultural physician to diagnose and overcome the disease of nihilism that characterizes the Western intellectual tradition. On the one hand, nihilism is an inevitable consequence of logic inherent in the historical adventure of Western metaphysics; on the other hand, it is existentially related to the human relationship with life. The question the study pursues is whether nihilism as a disease itself also contains an opportunity to affirm and justify life. In this sense, the concepts of value, genealogy, naturalization, psychophysiology, and the will to power will be discussed, which are the tools Nietzsche uses to diagnose this ambivalent and multi-layered structure of nihilism. To undermine the values that cover up the nihilism problem of Western metaphysics and destabilize its conceptual framework, Nietzsche primarily conducts an investigation based on the grounds of the creation of values. Thus, in a naturalistic framework, Nietzsche analyzes the psychological and physiological structure of human beings who evaluate values through a genealogical study. Throughout this thesis, it will be problematized how Nietzsche takes nihilism as an opportunity by resorting to these tools.